Rus uzmanlardan TL- ruble yorumları

06 Aralık 2016 Salı  |  GÜNLÜK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rusya lideri Putin'e, ikili ticarette ruble ve TL'ye geçilmesini teklif ettiğini açıklaması Rusya basınında da yer buldu. Teklifi "denemeye değer" bulan da var, "siyasi olduğunu ve hayata geçirilemeyeceğini" düşünenler de.

Moskovski Komsomolets gazetesine değerlendirmede bulunan Rus uzmanların konuyla ilgili görüşleri şöyle: 

Alpari Baş Ekonomisti Anna Bodrovaya

"Rusya ile Türkiye'nin yıllık ticaret hacmi 35 milyar dolar. Türkler Rusya'dan 30 milyar dolarlık mal alıyor, bizim onlardan ithalatımızın hacmi 5 milyar dolar. Ocak-Aralık 2015 döneminde Rusya'nın dış ticaret hacmi 530 milyar dolarken, Türkiye'nin bundaki payı yalnızca yüzde 6. İki ülkenin ulusal para birimleri ile ödemeye geçmelerinin, kurlardaki çalkantıya etkisi olmaz" 

Eğer Türkiye bizimle tüm dış ticaretini rubleye çevirirse, ilk zamanlarda, bugünkü kurdan 2,5 milyar dolar tutarında ruble alması gerekecek. Bugünkü şartlarda Rus şirketleri için ise bu rakam 400 milyon dolar civarında olur. Dünya pazarlarında ticaret büyük ölçüde dolar ve euro ile yapıldığına göre, Türklerin önce dolar ya da euro alıp, sonra rubleye çevirmeleri gerekecek. Yani değişen bir şey olmayacak."

"Sberejnaya" şirketi Analiz Departmanı Müdürü Sergey Skverov

Erdoğan'ın bu açıklaması siyasi. Rubleye yardım etmeye çalışacağına, bir yılda yarı yarıya değer yitiren, kendi para birimi TL'yi düşünse iyi eder. Moskova ve Ankara'nın ruble-TL ödemelelerine geçmesi, turizm sektöründe ilginç olabilir. Ancak zaman gösterdi ki, Ruslar Antalya ve Belek'in alternatifini hemen buldu."
 
Öte yandan Sputnik'in haberine göre Türkiye ile ulusal para birimleri üzerinden ticaret yapılması ihtimalini değerlendiren Rus hükümetinden bir kaynak, bu konunun gündemde olmadığını ancak gerçekleşmesi yönünde de herhangi bir engel bulunmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerel kurla alışveriş yapılması yönünde Rusya'yla görüşüldüğüne dair açıklamasını değerlendiren kaynak, "Bildiğim kadarıyla bu konu Türkiye'yle gündemimizde yer almıyor" dedi. 

Ulusal kurların kullanılması konusunda herhangi bir yasak ve teknik kısıtlama bulunmadığını ifade eden kaynak, "Hepsi ekonomik uygunluğa dayanıyor. Fiilen önümüzde bir engel yok" diye konuştu. Kayseri Sanayi Odası'nın ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Rusya, İran ve Çin'le görüştük. Yerel paralarımızla alışveriş yapalım. Rusya ile ruble, Çin'le yuan ile, İran ile dinarla alışveriş yapacağız. Bir tuzak kuruldu, bu tuzağı bozmamız lazım" demişti.

(TürkRus.Com)