Şikenin delili olmaz olur mu!

08 Aralık 2016 Perşembe  |  MENTOR

Declan Hill, Türkiye'nin pek tanımadığı ama medyanın Fenerbahçe'ye şike dediği için pek sevdiği bir isim.

Ama ben sevmem, Fenerbahçe olayındaki tavrından anladığım parayı bastıran fikrini satın alabiliyor. Trabzon'daki seminere bedava gelmediğini herkes biliyor.

Dinamo Kiev - Beşiktaş maçından önce bir yazı yazıyor ve diyor ki bu maçta şike yapılma olasılığı var çünkü her iki takım aynı arzuyla sahaya çıkmıyor.

Bizim medyamızda bunu zaten Declan Hill söylemişti, bu maçta şike var diye veriyor. Aslında burada bahsedilen her iki takımın anlaşmasına uygun ortam olması şüpheli olarak hem Beşiktaş'ı hem Kiev'i işaret ediyor. Zaten şike olacak falan da demiyor, sadece uygun bir ortam var, olabilir diyor.

Ancak yazıda daha önemli bir şey var: Şikeye kapı açan bir kavramdan bahsediyor ""disparity in desire" kısaca her iki takımın farklı arzularda olması demek. Bir futbol maçının kusursuz bir çekişme ve mücadeleye sahne olması için her iki takımın da tüm amacının bu maçı kazanmak olması gerekiyor, zaten kavram da Declan Hill'e ait değil, Stefan Szymanski ifade etmiş.

Disparity in desire  her iki takımın maça farklı motivasyonlarla çıkması demek. Yani taraflardan birinin amacı maçı kazanmak iken diğer takımın amacı mesela fetö/pdy'nin amaçlarına hizmet etmek olabilir veya Fenerbahçe'yi cezalandırmak olabilir.

Çok tanıdık geldi değil mi? Biz şampiyon olmayacaksak Fenerbahçe olmasın ben buna benzer defalarca demeç ve açıklama duydum.

Ya ligdeki fetö/pdy mensubu futbolcu ve hocalar bunlar maça çıkarken maçı kazanmaktan çok fetö/pdy'nin amaçlarına hizmet etmeyi düşünmemişler midir? Üstelik fetö/pdy ile Fenerbahçe arasında kıyasıya bir mücadele varken.

Sonuç; Türkiye liginde sıkça yaşanan "disparity in desire" nedeniyle Fenerbahçe'nin her şampiyonluğu 17 şampiyonluk değerindedir.
Türkiye liginde yaşanan "disparity in desire" aynı zamanda Fenerbahçe ile yarışan şampiyonluk adaylarının bütün tarihleri boyunca yakalayamadıkları performansı nasıl olup da o sezon yaşadıklarını açıklayan bir kavramdır. Şikenin sayısal delilidir. 
 
Demek ki şikenin delili de oluyormuş.