Galatasaray'ı bekleyen mali tehlike

10 Aralık 2016 Cumartesi  |  MENTOR

Benim üzerime vazife değil ama Galatasaraylı dostlara bir uyarıda bulunayım...Dostlara derken bunu gerçek anlamda söylüyorum çünkü benim hem Beşiktaşlı hem de Galatasaraylı dostlarım var. Her Fenerbahçeli de benimle aynı durumdadır ama bunu geniş anlamda almamak lazım, 12 Mayıs'ı tezgahlayıp fetö/pdy ile Fenerbahçe'yi yok etmeye çalışanların cehennemde yanmasını diliyorum.

Gelelim konumuza...Geçen yıl Galatasaray mali kriterlere uymadığı için UEFA'dan ceza aldı.

Cezaya ilişkin disiplin kurulu kararı da UEFA'nın resmi sitesinden yayınlandı. Fenerbahçe ile ilgili UEFA kararlarına pek ilgi duyan medyamızda bu karar çok yankı bulmadı.

UEFA mali kriterlere uymakta zorluk gösteren Galatasaray'a bir kolaylık sağladı ve bir zarar limiti belirlemekten çok 2016 ve 2017'de sona erecek mali yılda oyunculara ödenecek ücretlerin toplamının her yıl 65 milyon euroyu geçmemesini istiyor.

Kararda bu tutarın nasıl hesaplanacağını da "Mali Kriterler Talimatı"na atıf yaparak açıklamış; Şampiyonlar Ligi Mali Kriterler Talimatı ek 10'un C bölümüne göre hesaplanacak tutar 65 milyon euro sınırının belirlenmesinde kullanılacaktır diyor.

Ancak Galatasaray'ın KAP'ta açıkladığı mali tablolara bakınca 2016 içinde biten mali yılda UEFA'nın tanıdığı limiti bir hayli aştığı düşünülebilir, üstelik oyunculara kesilen cezaların mahsuplaştırılması gibi UEFA'nın kabul etmesi güç olan gelir kalemleri veya giderde azalma yapan kalemler var.

Elbette KAP'ta yayınlanan bilgiler UEFA'nın istediği tüm detayı içermiyor, düşüncemiz doğru olmayabilir ancak Galatasaray'ın UEFA Mali Kriterleri konusunda da medyanın yarattığı kadar rahat bir durumda olmadığı izlenimi oluştu.

Benden Galatasaraylı dostlara bir tavsiye, seneye bir sürprizle karşılaşmak istemiyorlarsa yönetimlerini bu konuda daha şeffaf olması için zorlasınlar...

Galatasaray'la ilgili UEFA Disiplin Komitesi karar için TIKLAYIN

Galatasaray'ın 2016 yılında sona eren mali yılla ilgili ilişkin bilgileri için TIKLAYIN

Mali Kriterler Talimatnamesi için TIKLAYIN 

 

Not: Bu yazıda yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.