'Maniki Dünya', ikiyüzlü dünya!

15 Aralık 2016 Perşembe  |  SERBEST KÜRSÜ

Cerablus doğumlu. Yıllardır Türkiye'de yaşıyor ve gazetecilik yapıyor. TC vatandaşı. Ortadoğu'yu en iyi bilen kişi. Saddam'dan Kaddafi'ye kadar tüm liderlerle birebir ilişkisi olan yegane gazeteci. Zamanında bu liderlerden randevu almak için aracılığına başvurulan Hüsnü Mahalli'nin tüm kitaplarını okudum. Halk TV'deki "Maniki Dünya" programını kaçırmazdım. Yurt Gazetesindeki köşesini takip ederdim. 

Ortadoğu'da ne olup bittiğini, bilen bir kişiden öğrenmek için araştıma yaparken keşfettim Hüsnü Mahalli'yi. Okudukça , öngörülerinin ne kadar doğru olduğunu gördüm çünkü yazdıkları, anlattıkları her şey çıkıyordu. Suriye kesinlikle düşmez dedi, Esad da Suriye de hala ayakta. Suriye yok olursa Rusya'nın esamasi bu coğrafyada okunmaz o yüzden Rusya gerekirse 3. dünya savaşını bile göze alır dedi, gerçekten de öyle oluyor.

Suud ailesi başta olmak üzere o coğrafyadaki tüm Arap ülkelerinin ne denli satılık olduklarını açıkça yazdı çizdi, örnekleriyle anlattı. Bir kişi çıkıp tekzip edemedi, aksine yaşanan olaylar doğru söylediğini ortaya koydu. RTE'nin Esad ile olan yakın ilişkisinin aracılarından olduğunu, doğru yolun bu olduğunu ve o zamanlar hükümeti sonuna kadar desteklediğini açıkça yazdı. Ama ne zaman TC anlaşılmaz şekilde Esad'ı ESED yaptı, bu politikanın Türkiye'nin geleceğini karartacağını defalarca anlattı, haykırdı. Yine bildi. Kısacası Hüsnü Mahalli Ortadoğu ile ilgili ne dediyse çıktı. Hep haklıydı çünkü bölgenin eksperiydi. Liderlerin danıştığı bir gazeteci idi. 

Di'li geçmiş kullanıyorum çünkü bu kişi 3 gün önce apar topar evinden alındı! Şimdi gözaltında ve hastaneye kaldırıldı. 

Televizyonlarda atıp tutan, iki kelimeyi bir araya getiremeyen, bir kitap bile yazmamış ama Ortadoğu uzmanı ayağı yapan bir yığın meslektaşı hiç tepki vermedi bu zulme. Haberleri 3 gündür takip ediyorum, kendini en cesur haberci diye lanse eden Portakal bile 20 saniyeyle geçiştirdi Hüsnü Mahilli'nin evinden alınmasını. 

Hani siz gazeteciydiniz, hani gerçekleri yazmak sizin onurunuzdu, hani Türkiye'de demokrasi neferleriydiniz. Ne oldu? Korktunuz mu? 

Evet, hem de çok korktunuz. İçinizden biri bile çıkıp bu nasıl hukuktur diyemedi söz konusu Mahalli olunca. Bir tek Halk Tv'de birlikte program yaptığı Ayşenur Hanım sahip çıktı O'nu da fazla izleyen yok zaten! 

İşte bu ülkenin en büyük sorunu bu; ikiyüzlülük. İşine gelince mangalda kül bırakma, tam yeri geldiğinde sus pus! Peki bu korkunun sebebi ne?

Medyadaki 2-3 provakatör ve satın alınmış tipin Mahalli aleyhine  alenen kahpece yaptığı karalama ve hedef gösterme. Neymiş, Mahalli, Halep'in Suriye Ordusu tarafından alınmasına olumsuz tepki vermemiş, oradaki katliamı nerdeyse övmüş. Esad'ın ajanıymış vs. 

O zaman olaya şu açıdan bakalım;

TC , kendi sınırları içindeki isyanı bastırmak için aylardır doğuda taş üstünde taş koymadı.  Karşılıklı kıyımlar oldu, hala oluyor. Bir ülke , sınırları içindeki isyanı kesinlikle bastırmak zorundadır. Yoksa devlet olamaz. Bunun haklılığını tartışmak anlamsız. İsyan isyandır. PKK'nın kimin güdümünde hangi amaca hizmet ettiğini hepimiz biliyoruz, dolayısıyla güçlü ülke olacaksanız, ülkenizi koruyacaksınız. Bizde durum böyleyken, Suriye'deki isyanı, kendi ülke çıkarları için bastırmasına niye orası hakkında hiçbir bilgisi olmayan insanlar medya aracılığıyla körüklüyor? Orada yapılanın, bizde yapılandan ne farkı var? Nasıl ki PKK'yı tüm emperyal devletler her şekilde besliyorsa oradaki teröristleri de besliyorlar. Suriye devleti de bununla mücadele ediyor. Nasıl ki doğuda Kürt halkı öldürülüyorsa orada da masum halk öldürülüyor. Nasıl ki biz kendi iç işlerimize karışmayın diye bas bas bağırıyorsak, kızıyorsak onlar da aynı şeyi hissediyor. Ama bunlar bize bu şekilde anlatılmıyor. Varsa yoksa Halep! Oradaki masum insanların katliamı. Yahu, bu katliam Yemen'de yıllardır yapılıyor. Irak'ta 1 milyon insan göz göre göre öldürüldü, Gazze'de 6 km kare içine hapsolmuş 2 milyon insan yıllardır sefalet içinde. Sudan'da millet kılıçtan geçirildi. Balkan'larda inanılmaz katliamlar oldu. Rusya Çeçenleri kesti, Ermeniler Azerileri biçti. Daha bir yığın olay burnumuzun dibinde oldu, oluyor. Tüm bunları unut sonra kalk Halep! 

Çünkü Halep Suriye şehri. İşte sebep bu! Bulunduğu coğrafya çok önemli emperyalist kan emiciler için. Orasının kontrolünde söz sahibi olan paranın da yönetiminde hak sahibi olur. İnsanlar kimin umurunda? Neden üzülüyormuş gibi yapıyorsunuz da gerçekleri anlatmıyorsunuz? Hüsnü Mahalli dedi ki; Halep'te sıkışmış 4 bin terörist var ve bunlar muhalif güçler denilen sapık terörist ve çoğu da Suudların parasıyla finanse edilen Arap ve Çeçen kökenli sapıklar. Maksat bunları oradan çıkarmak, koridor onun için açılımak isteniyor. Orda SİVİL halk kalmadı, hepsi zaten tahliye edildi. Sizden gerçekleri saklıyorlar dedi ve ipi çekildi. Konu bundan ibaret. 

Hadi o zaman medyanın cesur savaşçıları, dürüstlük abideleri. Hadi görelim sizi, gidin oraya, bir iki resim çekip röportaj yapın ve bizi aydınlatın.

Yer mi? Yemez! Çünkü hepiniz yüklü maaşlarınızın, sıcak ofislerinizin esirisiniz. Patronunuz neyi emrederse onu yazar onu yayınlarsınız. Hüsnü Mahalli gazeteciymiş, katilmiş gibi evinden alınmış umrunuzda mı? Ama patronlarınızın biat ettiklerinin yemedikleri nane kalmaz, yazamazsınız. 

Bu bilinç oluşmadıkça bu ülke ayağa kalkamaz. 

Dün memlekette durduk yere seferberlik ilan edildi! İnanılır gibi değil. Devlet "terörle ben başa çıkamadım, halkım bana yardım et" dedi. Yine tepki sıfır! Doğruya doğru, yanlışa yanlış demeyi öğrenemedikçe bu laçka medya ve gazeteci bozuntuları bizi zehirlemeye devam edecek. Gidişatımız kötü. İhale yine bize kalacak! 

Analizör