Putin neden bu kadar popüler?

19 Aralık 2016 Pazartesi  |  GÜNLÜK

"Putin'in Rusya'da neden bu kadar popüler?" Bu soruya Putin yanlılarının verdikleri yanıtlar kamuoyunda genellikle iyi biliniyor. Rus liderin reytingi hala yüzde 85'in üzerinde. Ancak bir de "muhalif cepheden" bakış var: Rusya'nın en etkili muhalif gazetelerinden "Novaya Gazeta"nın politika editörü, yine muhalif çizgideki radyo istasyonu Ekho Moskvı'nın yorumcusu Kirill Martınov, Putin'in ziyareti vesilesi ile Japon televizyonunun yönelttiği bu soru üzerine, "Putin'in Rusya'da popüler olmasının başlıca nedenlerini" sıraladı:

1- Rusya'nın tarihinde refah seviyesinin en yüksek olduğu dönem, Putin dönemi. Özellikle 2007 yılında halk, her yıl gelirlerinin artmasına alıştı. Putin'in bunda çok önemli rolü olmadı, ama başkanlık dönemi petrol fiyatlarındaki artışa denk geldi. 

2- Putin'in karşısına muhalefet çıkamıyor, bu konudaki tüm mekanizmalar yok edildi. "Hollywood yöntemleri", etkin propaganda, sosyal medyada bilinçli-uydurma haberler yayma da buna dahil.

3- Rusya'da "Putinizm" tarafından konulan oyunun kuralları "objektif olarak" biliniyor: Rusya halkının, rüşvetle her türlü belgeyi alabilmek, işlemeyen yargı sistemi işine geliyor. Rusya halkı, Putinizmi anlıyor.

4- Rusya'da bugün savaş olmaması halk tarafından olumlu değerlendiriliyor. "İyi ki Ukrayna'daki gibi değiliz" diyorlar.

5- Putin yalnızca Rusya'da değil, dünyada da popüler. Japonya'da bile herhalde Putin'i sevenler var! 

6- Kırım'ın Rusya'ya bağlanması da Rusya'da Putin'in popüleritesini artıran gelişmelerden biri oldu.

(TürkRus.Com)