Moskova:Türk tarafı net tavır almalı

19 Aralık 2016 Pazartesi  |  GÜNLÜK

Büyükelçi Karlov'a suikast haberi Rusya'da gündemi değiştirdi. Devlet kanalı Rossiya 24'te ilk değerlendirmeyi yapan ünlü Rus analist Viktor Hadein-Rayevskiy, "Bu olayın Türkiye-Rusya ilişkilerini yeniden eski kötü günlere götürmemesi için Türk tarafı hemen net tavır almalı ve gerekli adımları atmalı. Zor günlerden geçen ilişkiler bir kez daha sabotaj girişimlerine kurban edilmemeli" dedi.

Salı günü Moskova'da Suriye krizine çözüm için Türkiye-Rusya ve İran dışişleri bakanlarının biraraya gelmeleri beklenirken yaşanan saldırının barış iklimini bozma amaçlı olduğunun altını öizen Rus uzman, "Türkiye ve Rusya sorunların çözümü için iki önemli ülke. Bunu da hedef alan bir saldırı olduğu akla geliyor. Rusya her şeye rağmen ilişkilerin bir kez daha eski kötü günlere dönmemesi için elinden geleni yapmalı. Ama bundan önce Türkiye hemen net tavrını ilan etmeli, açıklamalar yapılmalı, daha önce yapılan hatalar tekrar edilmemeli" diye konuştu.

Ankara'da silahlı saldırıda hayatını kaybeden Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi  Andrey Gennadiyeviç Karlov, üç yıldır görev yaptığı Türkiye'de ilişkilerin gelişmesi için verdiği emekle büyük takdir toplayan bir isim. Kriz döneminde ilişkileri yumuşatmak için yoğun çaba harcayan elçi, Ankara'da görev yapan, kamuoyu, iş dünyası ve medya ile ilişkileri en saygın elçilerden biri.

Büyükelçinin resmi biyografisi şöyle:

"1954 yılında Moskova'da doğmuştur. Yüksek eğitimini 1976 yılında Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstütüsünden, 1992 yılında ise Diplomasi Akademisinden mezun olup tamamlamıştır. 

1976 yılından itibaren diplomatik alanda çalışmaktadır. SSCB, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Merkez teşkilatının yanısıra yurtdışı temsilciliklerinde, özellikle 1976-1981, 1984-1990 yıllarında SSCB Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliğinde, 1992-1997 yıllarında Rusya Federasyonu Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliğinde farklı görevlerde çalışmıştır. 

Andrey KArlov'un aldığı görevler şu şekilde;  2001 2006 - Rusya Federasyonu Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi. 2007 2013 - RF Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdürü. 

Temmuz 2013'de Rusya Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine atandı. Büyükelçi diplomatik ünvanına sahiptir. Korece ve İngilizce bilmektedir. Evli olan Karlov'un bir oğlu var."

(TürkRus.Com)