Rusların gözüyle suikast

20 Aralık 2016 Salı  |  GÜNLÜK

Rus Kommersant gazetesinin yorumcularından Maksim Yusin de, Rusya Büyükelçisinin Ankara'da öldürümesinin, Ankara-Moskova ilişkilierini baltalamak amacı taşıdığını savundu.

İşte Yusin'in değerlendirmeleri:  "Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un ödürülmesinin iki amacı olabilir. Bir yandan, böyle alçakça bir eylemle Moskova, Suriye krizine Esad'ın yanında yer alarak müdahale ettiği için cezalandırılmak istendi. Teröristin neden "Allahu ekber" diye bağırdığını anlamak güç değil. Rusya Büyükelçisine saldırı, yürütülen dini savaşla bağlantılı. 

Diğer yandan, saldırının Türkiye'de yapılması da tesadüf olamaz. Ankara ile Moskova'nın yakınlaşması, Suriye savaşında son aylarda yaşanan en belirleyici değişiklik oldu. Rusya ve Türkiye liderlerinin anlaşmaya varması Halep'in kaderini belirledi ve Suriyeli muhalifler en ciddi yenilgiyi aldı.

Suriye'deki, Körfez ülkelerindeki, Türkiye'deki Sünni radikaller bu durumu kabullenemedi. Büyükelçiye yönelik eylemin, Rusya-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesini baltalama amacı taşıdığı da göz ardı edilemez."

Sorumlu kim?

"Rusya'nın Ankara Büyükelçisini öldürerek, bir kez daha, Rusya'nın yeni tip bir savaşın içinde olduğu mesajını verdiler." Rus Moskovski Komsomolets gazetesinde Mihail Rostovski imzasıyla yer alan analiz de özetle şöyle:

"Yabancı bir büyükelçinin ölümünün sorumluluğu, bulunduğu ülkeye aittir. Andrey Karlov'un ölümünün arkasında kimlerin olduğunu bilmiyorum. Ancak yüzde 90 eminim ki, Rusya büyükelçisinin ölümü Türkiye'nin otoriterleşen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın işine gelmez. Karlov'un öldürülmesi, Erdoğan'ın prestijine vurulan bir başka darbe.

Irak ve Afganistan gibi olmasa da, Türkiye de artık hem kendi vatandaşları hem de yabancılar için yüksek risk bölgesi haline geldi. Rusya büyükelçisinin ölümünde doğrudan sorumluluk sahibi olmasalar da, Ankara'daki liderlerin de kuşkusuz bunda dolaylı sorumluluğu var. Erdoğan, kadro temizliğiyle güvenlik güçlerini profesyonel kadrolardan arındırdı.

Ancak bu yaşanandan Erdoğan'ı sorumlu tutmak, en basit ve perspektifsiz karar olur. Moskova'yı, Suriye'ye aktif müdahalede bulunmaya Erdoğan davet etmedi.

Bedelsiz savaş olmuyor ve kurbanların çoğu masumlar oluyor. Rusya ve Rusya vatandaşları, isteseler de istemeseler de bugün savaş halindeler. Sona ermesine daha çok uzun zaman olan bir savaşın..."

(TürkRus.Com)