Futbolda çakışan çıkarlar

21 Aralık 2016 Çarşamba  |  MENTOR

Türk futbolundaki bir çok çarpıklık var.

Ligin yayın hakkına sahip yayıncı aynı zamanda Beşiktaş, Galatasaray ve Bursaspor'la ortak onlar şampiyon olduğunda yayıncı kar ediyor, Fenerbahçe şampiyon olunca zarar ediyor, neresinden baksan çirkin.

Bitmedi...Yayıncı kuruluşun en önemli isminin birinci derece yakınları futbol üzerine bahis oynatıyor çirkin oğlu çirkin.

Devam ediyorum şampiyonluğa oynayan takımların birinin Federasyon Başkanı'na hesaba gelmeyecek tutarda borcu var üstelik alacağını bağışlamıyor, yani tahsil etmek amacında, oysa borçlunun ödeme gücü yok. Türkiye'de bir futbol takımı için en büyük gelir şampiyon olup Şampiyonlar Ligi'ne gitmek. Kimse suçlu ve art niyetli olmayabilir ama çirkin.

Fenerbahçe ile rekabet etmeye gücü yetmeyen kulüpler hemen devlete koşuyor, mahallenin büyük abisi bizi dövüyor yardım et, stat salon, sponsor yağdırıyorç Devlet, haksız rekabet ve Avrupa Birliği ile imzaladığımız rekabet koşullarına aykırı. Bunları hepsi taraftardan oluşmuyor, yabancı olanlar dahil yatırımcıları var hukuksuz ama oluyor işte.

Bu halkaya son zamanlarda yeni bir zincir daha eklendi.

BeIN Sport Grup Digitürk'ü satın aldı. 

Büyük bankalarımızdan birini de Katar Ulusal Bankası (QNB) satın aldı.

Buraya kadar hikaye sorunsuz ama bundan sonrası sorunlu çünkü QNB Trabzonspor'a sponsor oldu.

Ne var bunda  diyeceksiniz ama hem QNB hem BeIN Grubun ana ortağı  Katar Devlet Fonu (QIA) ve her ikisi de QIA tarafından kontrol ediliyor, yani çıkarları ortak.

Sonuç; liglerin resmi yayıncısının sponsor olduğu takımın şampiyon olması veya başarılı olması yönünde tavır alması riski var, yani ikisinden biri gayri etik ve sonlandırılmalı, yani ya QNB Trabzonspor'a sponsorluktan çekilecek ya da BeIN Digitürk'ü satacak. Eğer böyle devam edecekse kimse temizlik ve dürüstlükten bahsedip komik olmayacak.