Putin'den Türkiye açıklamaları...

23 Aralık 2016 Cuma  |  GÜNLÜK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara'daki Rus Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesini Ankara ile Moskova arasındaki ilişkilere saldırı olarak tanımladı.Geçen yıl bir Rus uçağının düşürülmesini Türk-Rus ilişkilerini bozmaya yönelik bir girişim olarak değerlendirmeye başladığını söyleyen Putin, Rusya, Türkiye, İran ve Esad'ın Suriyeli tarafların Astana'da barış görüşmeleri yapması konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı.

Her yıl sonunda Rus ve yabancı gazeteciler için düzenlediği kapsamlı basın toplantısında ağırlıklı olarak iç ekonomik konulara değinen Putin, Sputnik Ajansı'nın muhabiri Fuad Seferov'a söz verilmesini özellikle istedi. Seferov'un Suriye'deki Türk-Rus işbirliği ve Karlov'un öldürülmesiyle ilgili sorularını yanıtlayan Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la İran yönetiminin Halep sorununun çözümünde rol oynadığını belirtirken, "Türkiye, Rusya, İran ve Esad'ın iyi niyeti olmasaydı Halep'in tahliyesi mümkün olmazdı. Rusya, Türkiye ve İran'ın dahil olduğu üçlü format Suriye konusunda etkili olduğunu kanıtladı. Bu formatı devam ettirmek gerek. ABD'yi de Rusya, Türkiye ve İran'ın çabalarına katılmaya çağırıyoruz. İran, Esad ve Türkiye Suriyeli tarafların Astana'da barış görüşmeleri yapması konusunda mutabık." dedi.

Karlov'un öldürülmesini Rusya'ya ve Türk-Rus ilişkilerine saldırı olarak niteleyen Putin şunları söyledi:

 "Rus uçağının düşürülmesi emrini Türk yönetiminin vermediği laflarına kuşkuyla yaklaşıyordum ama Karlov cinayetinden sonra her şeyin olabileceğini inanmaya başladım. Yıkıcı güçler, polis ve ordu dahil devlet yapısına derinden sızmış. Karlov'un öldürülmesi Rusya-Türkiye ilişkilerine zarar vermeyecek. Bu trajedi ilişkilerimizi etkilemeyecek, çünkü bu ilişkilerin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Onları geliştirmek için pek çok şey yapacağız. İlişkilerimizdeki gerilimin ardından ortak bir zemin bulabildik. Umarım gelecekte uzlaşılar bulabileceğiz."

Putin, Karlov cinayetine basın toplantının ilk bölümünde de değindi. Rus muhalif politikacı Boris Nemtsov'un öldürülmesiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken, "Yankı yaratan bütün cinayetlerde olduğu gibi Karlov cinayetinde de gerçeklerin ortaya çıkarılmasının takipçisi olacağız"dedi.

Amerikan Wall Street gazetesinin muhabiri, aslında Rusya'yı kastederek, "Gelecek yıl erken başkanlık seçimi olabilir mi" diye sorunca Putin'in esprili bir şekilde "Hangi ülkeyi kastediyorsunuz"demesi salonda gülüşmelere neden oldu. Rusya lideri, Amerikan seçimlerine müdahale ettikleri suçlamalarını bir kez daha reddetti ve Demokrat Parti'yi başarısızlığına kılıf aramakla suçladı.

12. kez düzenlenen yıllık basın toplantısı rekor bir süre, yaklaşık dört saat sürdü, Putin 62 soru yanıtladı,  topantıya 1437 gazeteci akredite oldu.

(Medya Günlüğü, Sputnik)