'Magazin' denilince akla önce onu adı gelir(di)!

27 Aralık 2016 Salı  |  GÜNLÜK

Türkiye'de magazin gazeteciliğinin öncüsü kabul edebileceğimiz Hafta Sonu dergisi 50 yıllık yayın hayatına son verme kararı aldı.

Doğan Dergi Grubu'na bağlı olan Hafta Sonu aslında önceleri cumaları çıkan haftalık bir gazeteydi. Hafta Sonu'nun özellikle birinci sayfası magazin dünyasından "sansasyonel" haber ve fotoğraflarla dolu olur, titajı artırmak için çıplak kadınlara sık sık yer verilirdi. Dönemin starları Ajda Pekkan, Emel Sayın ve Bülent Ersoy gazetenin manşetinde en çok yer alan sanatçılardı. Özellikle Bülent Ersoy'un ameliyatla kadın olması, "Bülent Bey göğüslerini büyüttü! ya da "Ahu Tuğba pavyonda çalışmış" türü, bir kısmı masa başında hazırlanmış "haberler" Hafta Sonu'nun en sevdiği haberlerdi.

Gazetenin iç sayfalarında ise "cemiyet haberleri" denilebilecek, sosyetenin dünyasını yansıtan haber ve fotoğraflar bulunurdu. Sosyete dünyasının ünlüleri Hafta Sonu'nun giysilerine not verdiği fotoğraflarında yer alabilmek için yarışırdı.

Elbette magazin de gazeteciliğin bir kolu, ancak bir dönem çok okunsa da Hafta Sonu'nun kaliteli bir magazin gazeteciliği yaptığını söylemek zor.

Hatta, Türkiye'deki magazin gazeteciliğinin bugünkü düzeyini Hafta Sonu'na borçlu olduğunu söylemek abartılı bir değerlendirme olmaz.

Yine de kuşkusuz, her yayın organının hele hele 50 yıllık bir derginin kapanması üzücü...

Böylece, hatalarıyla sevaplarıyla bir dönem "magazin denilince akla ilk gelen" Hafta Sonu basın tarihindeki yerini almış oldu...