Türkiye Yahudileri Hanuka Bayramı'nı kutladı

28 Aralık 2016 Çarşamba  |  SERBEST KÜRSÜ

Türkiye Yahudileri, Hanuka Bayramı nedeniyle Neva Şalom Sinagogu'nda bir araya geldi.

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, Hanuka Bayramı'nın dördüncü gece mumunu yakmak için Beyoğlu'ndaki Neva Şalom Sinagogu'nda dün akşam bir etkinlik düzenledi. Yapılan etkinliğe Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Türkiye Musevileri'nin Hahambaşısı Rav İzak Haleva, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın ve Yahudi vatandaşlar katıldı. Ayrıca Yahudi kültürüne ilgi duyan ve merak eden vatandaşlar törende yer aldı.

Piyano ve çello eşliğinde çalınan Yahudi müzikleri ve İbranice şarkılarla başlayan programda Hanuka'yı anlatan kısa bir film gösterimi de yapıldı. 

Belediye Başkanı Demircan, yaptığı konuşmada birlik ve beraberliğe vurgu yaparak şunları söyledi:

"Bugün sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Hanuka Bayramınızı tebrik ediyorum. Hayırlara vesile olmasını yüce Allah'tan temenni ediyorum. 500. Yıl Vakfı olarak 24 yıldır güzel hizmetler veriyoruz. Hepimizin ortak vatanı olan Türkiye için çalışıyoruz. Gayretlerimiz, emeğimiz baki olsun. Bu aziz topraklar hepimizin ellerinde, hep birlikte yükselecektir. Sizlere kucak açan, toprağını bölüşen Türk milletine vefanız ayrıca takdire şayandır. Bu kıymet bilir tavır her daim takdirle karşılanmıştır. Ve bu tavır da hep karşılıklı bakiyemizdir. Hep birlikte inşa ettiğimiz bu kardeşlik iklimi hepimizin emekleriyle ilelebet sürecektir. Birlikte yaşamak her inanca saygı duymaktır. Medeniyetimizin bizlere yüklediği bir misyon, vicdanımızın işaret ettiği yegane yoldur. İçerisinden geçtiğimiz bu acıklı, bu büyük kayıplar verdiğimiz günlere karşı birlik ve kardeşlik ruhuyla hep birlikte mücadele etmeliyiz. Bir bayram günü münasebetiyle bir araya geldiğimiz şu günlerde iyiliğin ebedi olmasını temenni ediyor ve bayramınızı en içten duygularımla selamlıyorum." 

Demircan'ın ardından konuşma yapan Hahambaşı Haleva ise sevgi, barış ve kardeşliğin önemini belirterek, "Burada hep birlikte olmanın heyecanı ve onurunu sizlerle paylaşmayı, mutlu bir olay olarak değerlendirdiğimi ifade etmek isterim. İyi ki varsınız ve iyi ki buradasınız. En geniş anlamıyla sevgi, barış ve kardeşlik ilham edeceğine, yakacağımız bu mumların ruhlarımızı ve geleceğimizi aydınlatmasını temenni ediyorum. Ülkemize, dünyaya ve tüm insanlığa hayırlar getirmesi için hepimizin Tanrısına niyazda bulunuyorum" dedi. 

Konuşmaların ardından, Haleva ve Demircan birlikte Hanuka Bayramı'nın dördüncü günü nedeniyle 9 kollu şamdanın dört koluna yerleştirilmiş mumları yaktı.

Son olarak, Türk Yahudileri'nin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nı kutsama duası olan "Hanoten" duasıyla program son buldu. Etkinliğe katılanlara Hanuka tatlısı olan "ponçik" ikram edildi.

Hanuka Bayramı nedir?

M.Ö. 169-166 yılları arasında Museviler Kudüs şehrinde Makabiler önderliğinde Roma İmparatorluğu uzantısı Selefkilere karşı savaşırken, kutsal mabedi ele geçirdiklerinde oradaki şamdanı yakmak için sadece bir günlük yağ bulurlar. Bir mucize sonunda kutsal şamdan bu yağla 8 gün yanmaya devam eder. Hanuka bu mucizeyi anmak için, 8 gün boyunca ve sayısı her gün bir adet arttırılarak yakılan mumlarla kutlanır. 
Hanuka bu niteliğiyle "Hag Ameorot" (Işıklar Bayramı) adıyla da bilinir.

Hanoten Duası

"İktidarlar üzerinde hükümranlığı ebedi olan

Veliahtlara hükümdarlıklarını bahşeden

Krallara halaskarlık vasfı bağışlayan

David kulunu şer kılıcından kurtaran

Azgın sularda geçitler açan

Denizlerde yollar bahşeden

Yüce Tanrı:Yüce Devletimiz Türkiye Cumhuriyetini

Ve Başkanı Ulu efendimiz Recep Tayyip Erdoğan'ı

Mübarek kılsın, korusun, boy verdirsin,

Yardım etsin, büyütsün, yukarılara üstlere taşısın

Ömrünce ve ömrümüzce şanını yüceltsin."

Yazı ve Fotoğraf: Hakan Başak