Nevşin Mengü'nün mimikleri!

04 Ocak 2017 Çarşamba  |  GÜNLÜK

Son günlerde adından en çok söz ettiren televizyoncuların başında herhalde Nevşin Mengü geliyor.

Uzun süredir CNN Türk'ün ana haberlerini sunan Mengü pek çok açıdan meslektaşlarından ayrılıyor. 

Öncelikle, sunduğu haber ne olursa olsun, duruma, konuya hakim olduğu izlenimi bırakıyor, yani "prompter spikeri" olarak adlandırılanların tersine sadece önüne konulanı okumuyor. Pek çoklarından farklı olarak uluslararası gelişmeleri yakından izliyor.

Lafını esirgemiyor, çoğu zaman okuduğu haberin sonuna küçük de olsa bir yorum ekliyor, kendi fikrini söylemekten çekinmiyor. Hatta, bazen ağzına geleni söylüyor, hata yapıldığı zaman kendi rejisini bile argoyla karışık "fırçalıyor"!

Konuklarına sorduğu sorular beylik, basmakalıp değil, düşünülmüş, önceden hazırlanmış. Konuğun yanıtından yeni soru üretebiliyor, söylenene karşı çıkabiliyor ya da gerektiğinde "Biz uzman değiliz, hepimizin anlayacağı dilden anlatın" diyor.

Örneğin pazartesi akşamı canlı yayına bağlanan emekli bir askerin ağzından, "ABD IŞİD'i açıkça destekliyor" sözleri döküldü. ABD'nin IŞİD'i desteklediği gündelik sohbetlerde, kahvehanelerde bile konuşuluyor ama "uzman" olarak bir canlı yayına çıktığınız zaman bu iddianızı destekleyecek kanıtlar sunmanız, kanıtınız yoksa bile söylediklerinizi belirli, inandırıcı bir çerçeveye oturtmanız gerekiyor.

İşte, "uzman"dan bu yönde bir açıklama gelmeyince Mengü müdahale etme gereği hissetti ve mealen "Böyle iddialı bir cümle kuruyorsanız söylediklerinizin altını doldurmanız gerekir"dedi. Beklemediği bir tepkiyle karşılaşan "uzman" geri adım atmak zorunda kaldı. Bu anları izleyen kimileri belki onun "ABD'yi savunduğunu" sanmış olabilir ama aslında savunduğu sadece gazetecilik ilkeleriydi.

Gazetecilerin yazmadan, söylemeden önce 10 kere düşündüğü bir dönemden geçiyoruz. Kimsenin kimseye tahammülünün kalmadığı bu dönemde tek kaygısı gazetecilik yapmak olanlar da iki ateş arasında kalıyor. İktidarı öven en küçük bir cümle gazeteciyi "yandaş", muhalefeti öven tek bir kelime "muhalif" yapıyor.

Bazen canlı yayınlarda öyle bir an geliyor ki, Mengü ne söylese şimşekleri üzerine çekebileceğini ya da tartışmaya yol açabileceğini hissediyor, işte o zaman farklı bir yöntem seçerek, bazen sözlerden daha etkili olan mimiklere başvuruyor.

Yüzüne yerleştirdiği kimi zaman bir hayret, kimi zaman eleştiri, kimi zaman da onay ifadesiyle söylemediklerini mimiklerle seslendiriyor. 

Kamuoyu önündeki her insan gibi seveni de var, sevmeyeni de. Özellikle sosyal medyadaki mesajlarının bir kesimin tepkisini çektiği sır değil.

Öyle ya da böyle, kimi zaman sert çıkışlarıyla adı "atarlı spiker"e çıksa da, kendine özgü tarzıyla, izleyenler Mengü'ye kayıtsız kalmıyor...