Fenerbahçe'deki 'kara delik'

13 Ocak 2017 Cuma  |  MENTOR

Fenerbahçe yönetimi kendi gündemi doğrultusunda Fenerbahçe taraftarını manipüle ederek Fenerbahçe'yi amaçlarından uzaklaştırıp kendi kişisel varlığı gibi kullanmayı alışkanlık haline getirdi.

Gündemimiz transfer olduğu için bu konu üzerinden yapılan manipülasyonu anlatmakta yarar var...

Deniliyor ki, oyuncu satmadan oyuncu alamayız...Bu tamamen gerçek dışı ve UEFA ile yapılan anlaşmayla ilgisi olmayan bir konu. UEFA ile yapılan anlaşmanın tek bir şartı var: 2015-16 döneminde 30 milyon avro (tuttu), 2016-17 döneminde 20 milyon avro, 2017-2018 de ise 10 milyon avro zararı aşmayacaksın. Diğer şartlar -varsa eğer- bu amaca hizmet etmek için konulmuş şartlar.

Herkese net transfer gelirinin-net transfer giderine eşit olması gerektiği söyleniyor, böyle bu konu nihai olarak UEFA listesine dahil edilecek oyuncuyla ilgili bir konu yoksa UEFA A listesine daha az sayıda oyuncu dahil etmeyi kabul ederseniz zarar rakamı dışında bir kısıtlama yok. Yani UEFA anlaşmasına gelir yaratarak veya gider azaltarak uyabilirsiniz.

Fenerbahçe yönetimi gelir yaratmada çok başarısız, taraftar ile kavga ederek boş tribünlere ve kombine sayısında müthiş bir azalmaya neden oldular.

Ayrıca uzun süredir taraftarı arkasına almasına rağmen geleneksel gelir kalemleri dışında gelir yaratmayı başaramıyorlar.

Fenerbahçe Spor Kulübü Fenerbahçe futbol A.Ş.'ne bağış yaparak bile transfer yapılmasını sağlayabilir.

Ayrıca gider azaltıcı önlemler alarak da UEFA anlaşmasındaki şartlara uymak mümkün. Örneğin Fenerbahçe Futbol A.Ş.'nin Fenerbahçe Spor Kulübü'nden 184 milyon lira alacağı var, kulüp sadece bu borcu ödese bile Fenerbahçe Futbol A.Ş. faiz giderinden yıllık 10 milyon avro civarında tasarruf yapacağı için transfer yapabilir. Oysa Şampiyonlar Ligi'ne gidip 150 milyon TL. ödül parası kazanabileceğimiz bir sportif yatırım yerine o parayı zarar eden FBTV'ye yatırarak heba ettik.

Dahası var...

Kulüp A.Ş.'den yıllık 15 milyon TL. civarında stat kirası alıyor onu almayı kesmesi bile yıllık 4 milyon avroluk bir avantaj yaratır ancak biz bu parayı FBTV'ye yatırarak "Ben Fenerbahçe de oynamak istiyorum..." diyen oyuncuları ikinci defa rakiplerimize kaptırıyoruz ve Fenerbahçe markasının yıpranmasına neden oluyoruz.

Sözü uzatmayacağım, son 5 yılda Futbol A.Ş.'den Kulübe aktarılan toplam para yaklaşık 300 milyon dolardır. Kısacası Fenerbahçe Futbol A.Ş.'nin bugün UEFA ile sorunlu finansal yapısının tek sorumlusu mevcut yönetim ve nereye nasıl harcandığı bilinmeyen yüz milyonlarca dolardır.
Fenerbahçe'nin transfer yapamamasının nedeni parasızlık değil, Fenerbahçe yönetiminin nedendir, niyedir anlaşılmayan bir şekilde uzun süredir Fenerbahçe futbolunu küçültmek için sistemli olarak futbolun içini boşaltmasıdır.

Söz buraya gelmişken hemen "Basketbola harcadık" itirazıı gelecektir. Bu savunma da yeni bir kandırmaca olur çünkü basketbol yakın zamana kadar Ülker sponsorluğunda idi, ayrıca Anadolu Efes bütçesini 9.6 milyon dolar olarak açıkladıktan sonra Fenerbahçe Erkek Basketbolun yönetim yandaşı basın mensuplarının oluşturduğu algı ile 25-30 milyon avro bütçesi olduğu yalanına da kesinlikle inanmıyorum. Fenerbahçe Yönetimi aynı Anadolu Efes'in yaptığı gibi her masraf kalemini de belirterek Fenerbahçe camiasına bütçeyi açıklamalıdır.

Sonuç olarak; Fenerbahçe yaklaşık 800 milyon lira konsolide cirosu ile Türkiye'nin en büyük şirketlerinden biri ancak ekonomik olarak aldığı sonuçlar bu gelirin büyüklüğü ile orantılı değil, yani para var ama parasal olarak aldığımıuz sonuçlar o gelire uygun değil  kulüp öyle bir hale geldi ki kara bir delik var ve para o kara delikte kayboluyor.

Harcamaların nasıl yapıldığı konusunda uluslararası ve güvenilir bir denetim yok, ayrıca Fenerbahçe Spor Kulübü'nün Fenerbahçe Kongre üyelerinin bile hakkında en ufak bilgisi olmayan şirketleri var, FBTV, Fenerbahçe Eğitim Vakfı, Fenerbahçe İletişim A.Ş. vs gibi. borcu, alacağı, zararı, harcaması tamamen sır.

Yönetim hemen uluslararası bir kuruma son 5 yılı içeren bir denetim raporu hazırlatıp Fenerbahçe camiasına bu paraların nereye harcandığına dair detaylı açıklama yapmalı, elbette daha önce yaptıkları gibi copy-paste mühür taklidi ile  yapılmış gibi göstermeden.

Yapacaklarını sanmıyorum o yüzden yönetim değiştiğinde yeni gelen yönetim hiç bir şeye dokunmadan Fenerbahçe'nin mali hesaplarını her kuruşuna kadar inceletip kulübü öyle devir almalıdır.

Bir son söz de Fenerbahçe yönetiminin kendi başarısızlıklarını örtmek için kullandığı devlet bizi engelliyor yalanına edeyim. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün Fenerbahçe Futbol A.Ş.'ye yasalara aykırı şekilde uzun süredir ödenemeyen bir borcu var, üstelik devlet bu borcun ödenmesi için Fenerbahçe yönetimine süre verdi ama süre dolmasına rağmen devlet bu konuda en ufak adım atmadı, yani hoşgörü gösteriyor lütfen kimse devlet bizi engelliyor yalanları ile kendi beceri eksikliğini örtmesin.

 
UEFA anlaşmasına ilişkin KAP açıklaması için TIKLAYIN

UEFA Mali Kriterler Kural Kitabı için TIKLAYIN

UEFA-Fenerbahçe anlaşmasının UEFA resmi sitesinde yayınlanan orjinal metni için TIKLAYIN