Mehmet Ekici skandalı!

17 Ocak 2017 Salı  |  MENTOR

Ülkemizde bir Mehmet Ekici skandalı yaşanıyor, herkesin gözü önünde en temel insan hakkı olan ve Anayasamızın 48. maddesi ile güvence altına alınmış çalışma ve sözleşme hakkı ihlal ediliyor.

Spor hukukuna bağlı sözleşmelerde her ne kadar özel şartları bulunsa da, bu temel insan hakkına aykırı olamaz.

Bu konuda spor hukuku uygulamalarını geçersiz sayan bir çok mahkeme kararı var  en ünlüleri Jean Marc Bosman, Oliver Bernard ve Andre Webster kararları.

Ayrıca spor hukukuna göre de futbolcu bir mal değildir. FIFA transfer talimatı 14 ve 15. maddelerine göre taraflar (kulüpler ve futbolcular) haklı gerekçelerle tazminatsız ve tek taraflı olarak olarak sözleşmelerini sonlandırabilirler. FIFA talimatında haklı gerekçe ikiye ayrılmış sportif ve sportif olmayan ancak bu gerekçelerin detaylı bir açıklaması yok her olay bazında inceleneceği söyleniyor.

Şimdi gelelim Ekici olayına...

Mehmet Ekici'nin kontratı sezon sonunda bitiyor ve Trabzonspor da oyuncuyu satma niyetinde olduğunu defalarca medyaya verdiği beyanlarla ortaya koydu.

Bu açık irade beyanlarından sonra Ekici de Fenerbahçe de oynamak istediğini kulübüne açıkca ifade ediyor, Fenerbahçe de sözleşmesi sezon sonunda bitecek bir oyuncuya 2 milyon avro gibi oldukça yüksek bir bonservis bedeli ödemeyi önererek bu işlemde fırsatçı bir yaklaşım benimsemediğini açıkça gösteriyor. 

Buraya kadar Mehmet Ekici Trabzonspor'a karşı tüm yükümlülüklerini yerine getiriyor, daha önce defalarca yapıldığı ve sağ bek örneğinde açıkca gördüğümüz gibi kulübünden habersiz Fenerbahçe ile protokol imzalayabilecekken bunu yapmıyor ve Trabzonspor'un haklarını korumaya çalışıyor ancak Trabzonspor bu iyiniyete aynı şekilde karşılık vermiyor.

Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta diyor ki ; oyuncuyu Fenerbahçe'ye vermek istemiyoruz o yüzden kadro dışı kalmasını ben istedim 

1- Trabzonspor sırf kendi istediği takıma gitmesin diye futbolcuya baskı uyguluyor.

2- Geçerli bir neden olmaksızın Mehmet Ekici'nin futbol oynama hakkı geçerli bir gerekçe elinden alınıyor.

Bunların FIFA transfer talimatında belirtilen "haklı neden" olduğu çok açık.

Ayrıca Trabzon halkının bu konudaki tutkusu açık daha şimdiden bu Mehmet Ekici'ye ekmek bile vermeyin türü sosyal medya mesajları aldı başını gitti bile, Fenerbahçe otobüsünün,  Fatih Tekke ve Gökdeniz Karadeniz'in kurşunlanması olayları düşünüldüğünde Mehmet Ekici'nin can güvenliği olduğunu söylemek de oldukça zor.

Can güvenliği bile olamayan Mehmet Ekici süre geçirmeden FIFA'ya başvurmalı ve sözleşmesini sona erdirmelidir bu en doğal hakkıdır.

Fenerbahçe Kulübü Mehmet Ekici çok açık bir şekilde Fenerbahçe de oynamak istediğini belirtmesine ve Fenerbahçe bunun parasal karşılığını fazlasıyla ödemeye hazır olmasına rağmen Mehmet Ekici'ye zorbaca baskı uygulayan Beşiktaş ve Trabzonspor'u FİFA'ya şikayet etmelidir (daha önceki olaylarda yaşanan ahlaksızlıkları da dosyaya ekleyerek). 

Bir de Profesyonel Futbolcular  Derneği var, başkanı Hakan Ünsal'mış ne işe yarar bu dernek, profesyonel bir futbolcuya mal gibi davranılırken niye bir satır açıklama yapmıyorlar belki de Fenerbahçe aleyhine bir fırsat bekliyorlardır.

Bir de medya var; ahlak, erdem, dürüstlük dersleri falan vermeye kalkarlar aslında Ekici olayı hepsinin ne kadar iki yüzlü olduğunu ortaya koydu her gün Aziz Yıldırım eleştirisi yaparken bir insanın ortaçağ   ilkelliğinde bir çalışma düzenine mahkum edilmesine sessiz kaldılar hem iki yüzlü hem Fenerbahçe düşmanı oldukları çok açık objektif değerlendirme adı altında yaptıkları şeyler yalan ve safsatadan başka değil. 

FIFPro diye bir organizasyon var: Dünya Futbolcular Birliği, Türkiye üyesi değil her yıl futbolcuların çalışma koşullarına ilişkin istatistikler yayınlar.

Elbette Türkiye şartların en kötü olduğu ülkeler arasında ama medyada buna ilişkin en ufak haber bulamazsınız ama Fenerbahçe düşmanlığı içeriyorsa artık Galatasaray bağlantısı tartışılmaz bir şekilde ortaya çıkmış IFFHS gibi ne idüğü belirsiz siteler sürekli manşete taşınır.

Umarım Fenerbahçe düşmanlığı nedeniyle yediğiniz kul hakları nedeniyle cehennemde yanarsınız, söyleyecek söz bulamıyorum, o kadar çirkinsiniz!