21. yüzyıl köleleri: Futbolcular

18 Ocak 2017 Çarşamba  |  MENTOR

Türkiye'de hiçbir gazete ve gazetecinin yayınlayamadığı Dünya Profesyonel Futbolcular Birliği'nin (FIFPro) futbolcuların çalışma şartlarına ilişkin "Global Çalışma Raporu"nun sonuçlarını yayınlamak da bana, daha doğrusu Medya Günlüğü'ne düştü.

Didier Drogba sırtını kaşıdığı zaman haber yapan medyamız onun Dünya Futbolcular Birliği'nin onursal başkanı olduğunu yazmayı unutmuş.

Mehmet Ekici ve Aatif Chaechouhe'ya yaşatılan zulmün ve Türkiye'nin futbolcuların çalışma şartları açısından nasıl bir Ortaçağ ülkesi olduğunu anlatan bilgilerle dolu FIFPro raporu. 

Türkiye'de futbolcu ücretlerinin % 77'si gecikme ile ödeniyor.

Futbolcuların yarısından çoğu kulüpleri, taraftarları tarafından baskı ve şiddet görüyor veya Ekici örneğinde olduğu gibi yalnız çalışmaya zorlanıyor. 

Yetersiz sağlık hizmetleri vs. bir çok konuda Türkiye futbolu modern şartların çok gerisinde ve futbolcular oldukça ilkel şartlarda futbol oynuyor.

Ayrıca başka çarpıcı bir gerçek var Türkiye'de futbol oynayan futbolcuların % 8'i kendilerine şike teklif edildiğini söylemiş. Dünya ortalaması ise % 6.6 yani şike Türkiye'de günlük yaşamın bir parçası haline gelmiş, neredeyse 10 maçtan birinde şike girişimi oluyor.

İnsanca davranmadığınız bir futbolcudan "adam" gibi futbol oynamasını beklemek aptallıktan başka bir şey olmaz.

Türkiye'de Profesyonel Futbolcular Derneği'nin süs, medyanın amacının gerçekler değil asparaga olduğunu gösteren rapor için TIKLAYIN