Halk ne istiyor?

20 Ocak 2017 Cuma  |  SERBEST KÜRSÜ

Ekonomik veriler rezalet. Büyüme %3 civarında, paramızın değeri, tüm diğer para birimleri karşısında düştü ve düşmeye devam ediyor, enflasyon 2 aya kalmaz fırlayacak, yatırımcı korkuyor, işadamı bunalımda, işçi mutsuz, memur kötümser, esnaf lanet okuyor.

Bu tablo gerçek.Türkiye'de çok küçük bir azınlık dışında herkes ya mutsuz ya umutsuz ya da kaygılı. 

Bu duruma nasıl geldik? 14 yıldan fazla süredir ki, bu denli aralıksız iş başında kalan iktidar TC tarihinde yok, ne yaptı ya da yapmadı da son 17 ayda her şey tepe taklak oldu? 

Cevap gözümüzün önünde duruyor; kötü kararlar alındı, kötü yönetildik ve bu duruma geldik. Kesin. 

AKP zihniyeti ise bu tabloyu hala farklı yorumluyor. Aslında bence onlar da her şeyin farkında ama artık geri dönüşleri olmadığı için her şeye bir kulp takmak zorunda kalıyorlar. "Beceremedik, sonunu getiremedik" demekten korktukları için yalanla halkı uyutmaya çalışıyorlar. Sürekli bir takım anlamsız hamlelerle algıyı başka tarafa çekme derdindeler. 

Oysa halkın istekleri ve soruları çok basit;

Diyor ki halk; kardeşim neden durduk yere başkanlık diye tutturdunuz? 14 yıl bu rejimle tek başınıza yönettiniz, her istediğinizi yaptınız, ne oldu da birden rejime karşı celallendiniz? CB Recep Bey olmasaydı yine bunları yaşatacak mıydınız bize? Amaç, tek bir kişinin kaprisini ve/veya kendini sağlama almasını sağlamak mı? Değilse o zaman derdiniz ne? Daha en az 2 yıl iktidarda oturacaksınız. Zaten fiili bir başkanlıkla memlekete bir tek kişi istediği ayarı veriyor, nedir size batan? 

Bizim öncelikli derdimiz geçim derdimiz değil midir? İnsanların ortak dileği, refah düzeyi yüksek, işi gücü olan, huzurlu bir ülkede bir yaşamak değil midir? Hepimizin ortak gayesi buysa önceliğimiz de bu değil mi? 

Milletin tamamı huzur , iş ve aş istiyor. Güvenli bir gelecek arzuluyor. Siz de bunun derdinde değil misiniz? 

İmkanı olsa bir yığın insan çoluğunu çocuğunu alıp memleketi terketme noktasına gelmek üzere. Bu mudur başarı? 

Tutturmuşsunuz koalisyonlar ülkeyi geri götürdü diye. Yahu, siz bizzat mecliste koalisyon yapıyorsunuz ucube bir taslağı geçirip halkı referanduma götürmek için. Yalan mı?

İşsizlik artıyor, genç nüfusun büyük kısmı kötü eğitimli. 14 yıl önce 5 yaşında olan bir çocuk, bugün kafasının içi abuk sabuk şeylerle doldurulmuş, Türkçesi anlaşılmayan, cebinde beş kuruşu olmayan, hiçbir yeteneğini keşfedememiş potansiyel oy konumunda. Bu çocukların günahı ne? Normalde gençlerin ebeveynlerini fersah fersah sollamaları gerekirken, hem de her alanda, bunlar iki kelimeyi bir araya getiremiyor.

Sorumlusu bakkal Mahmut Efendi mi? 

Şarlatan kılıklı din tacirleri sizin zihniyetinizden cesaret alıp hepimizi dünyaya rezil etmiyor mu? Dini tekeline alıp, evirip çevirip cılkını kasap Necmettin mi çıkardı? 

Bu ülkenin her yıl 200 milyar dolara ihtiyacı var. Gelmezse ekonomimiz Titanık gibi batar ve kurtulan olmaz. Bu duruma banka memuresi Emel Hanım mı getirdi bizi?

Hem neden Türk Milleti diyemiyorsunuz? Yoksa Türk olmaktan imtina mı ediyorsunuz? Utanıyor musunuz? Yoksa gizliden gizliye bir düşmanlık mı var? Eğer öyleyse kimsiniz siz yahu?

Bir de Mustafa Kemal'e karşı olan cahilce bir düşmanlığınız var. Hem O'nun kurduğu Cumhuriyet'in ganimetini hapır hupur yiyeceksin hem de etmediğin hakaret, atmadığın iftira kalmayacak. Yahu sen harbiden Müslüman mısın? 

Daha bir yığın şey var ama yazdıkça sinirleniyor, sinirlendikçe de üzülüyorum. Biz halkız ve salak muamelesi görmek istemiyoruz. Adam gibi, ciddi, çağın gerisinde kalmamış, donanımlı, bilgili, gurur duyacağımız bir yönetimimiz olsun istiyoruz, bunun için sizi o turuncu koltuklara oturttuk. 

Laik diye dinsiz, Cumhuriyetçi diye muhazafakar karşıtı, Kemalist diye vatan haini  olarak yaftalanmaktan emin olun hiç haz etmiyoruz. Bugüne kadar, 14 yıldır sabretmemizin, uyarılarımızın hiçbirinin dikkate alınmayışına gösterdiğimiz sabır cehaletimizden değil, yurtseverliğimizden. Biz böyleyiz, uyarır, anlatır, bekler ve sonuç talep ederiz. Eğer bizi yönetenler laftan anlamıyorlarsa tepemize büyük abdestlerini yapmalarını beklemeyiz.

Biz halkız! 

Şunu kafanızın bir yerine vidayla monte edin; huzuru kaçmış, geliri düşmüş, umutsuz halkın önünde hiçbir iktidar duramaz. İstediğin rejimi getir, orada oturamazsın! 

Analizör