3 Temmuz ve Uğur Uçar

23 Ocak 2017 Pazartesi  |  MENTOR

Dün akşamki maçın benim için çok ilginç bir yanı yoktu, Fenerbahçeliler olarak alıştığımız tablo. Yanlışlar yüzünden mühendislik sorunları içeren dengesiz bir takım. Klasik bir Fenerbahçe'ye karşı taraflı hakem yönetimi, boş tribünler ve kötü futbol. Çubuklu sevgisi dışında seyretmek için başka hiçbir geçerli neden olmayan bir başka maç daha...

Benim açımdan maçın asıl ilginç ismi Uğur Uçar'dı.

Uğur Uçar deyip geçmeyin! 3 Temmuz'un kumpas olduğunu anlatan en canlı örneklerden biridir. Çünkü o zaman Ankaragücü'nde oynuyordu ve ifadesinde bana şike teklif edildi dedi. Hatta, ifadesi de iddianameye girerek Fenerbahçe'nin şike yaptığına delil olarak kullanıldı.

Normal şartlarda, eğer gerçekten şike teklif edilmişse o anda Uğur Uçar'ın TFF'ye bunu bildirmesi gerekiyordu ve bildirmemekle çok ciddi bir suç işlemişti.

Ama Uğur Uçar ceza almadı, Galatasaray altyapısından yetişmiş bir oyuncuya nasıl şike teklif edilebildiği! ve kendisine şike teklif edildiğini söyleyen bir oyuncunun TFF'den neden ceza almadığı sorusu o gündür bugündür cevapsız kaldı!

Uğur Uçar neden ceza almadı sorusu ve neden böyle bir ifade verdiği yeni yargılamalar esnasında cevap aranması gereken en önemli sorulardan biridir.

Ertesi sene de Bülent Korkmaz tarafından Karabükspor'a transfer edildi. 

Benzer bir nedenden dolayı Rus Hakem Oleg Orehov sırf kendisine yapılan şike teklifini UEFA'ya rapor etmediği için "ömür boyu" men aldı, CAS onayladı.

Olek Orehov aynı zamanda UEFA'nın Fenerbahçe davasında uyguladığı çifte standartları gösteren örneklerden biridir çünkü Bochum dosyasında telefonu iletişim takibine takılmış ve bahis mafyası ile rüşvet pazarlığı tapelere girmişti ancak UEFA tapelerdeki rüşvet pazarlıklarına rağmen tapelerdeki bilgilere başkaca delil olmaması nedeniyle itibar etmedi ve Olek Orehov'a şikeden değil kendisine rüşvet teklif edildiğini (Orehov, kendisine teklif yapıldığını ama asla kabul etmediğini belirtmişti) UEFA'ya derhal haber vermediği için ömür boyu men cezası vardı.

Benzer bir durumda kendisine şike teklif edildiğini ileri süren Uğur Uçar ceza almadı.

Eğer TFF ve mahkeme bu konularda samimi olsa Uğur Uçar da "şike" nedeniyle hem sportif hem de ceza yargılamasında mahkum olurdu, olmadı ama nedense şike teklifini TFF'ye bildirmediğini iddia ettiği ettiği ifadesi Fenerbahçe'ye karşı kullanıldı!

Sonuç; Uğur Uçar örneği 3 Temmuz'da amacın kesinlikle şike değil, Fenerbahçe'yi yok etmek olduğunu gösteren ve kumpas tiyatrosunda yolun sonunun bir şekilde FETÖ/PDY ile dirsek teması olan kulüplere ulaştığını gösteren örneklerden biridir.

Ben Başakşehir maçını izlerken bunları düşündüm, unutmadım, unutmadık, unutturmayacağız, sahte tutanaklara damga basan sıradan memur dahil hepiniz tek tek hakim karşısına çıkana kadar susmayacağız.

Yanınıza kâr kalmayacak!..