'Evet' çıkarsa erken seçim olur!

27 Ocak 2017 Cuma  |  KÖŞE YAZILARI

Hatırlar mısınız bilmem?

Erdoğan'ı süper güç yapmak için Meclis'te anayasa değişikliği tasarısı görüşülürken milletvekilleri, eğer 330 kabul oyu çıkmaz ise erken seçime gitmekle tehdit edilmişti.

Yeniden seçilebilme şansı olmayan özellikle MHP milletvekilleri de koltuklarını kaybetmemek uğruna evet oyunu verdiler.

Sosyal medya hesabımdan anayasa değişikliğinin görüşüldüğü o günlerde "Erken seçim 330 elde edilemezse değil asıl 330 elde edilirse olur" demiştim.

Meclis'ten referandum kararı çıktığına göre şimdi de diyorum ki, "Sandıktan hayır değil asıl evet çıkarsa erken seçim olacaktır."

Neden böyle düşünüyorum?

Mantıklı olarak bir düşünün, diyelim ki; anayasa teklifine Meclis'ten hayır çıksaydı, referandum ve anayasa değişikliği suya düşecek, bu durumda anayasa değişikliğine inanmış olan AKP ve Erdoğan büyük bir şok yaşayacaktı.

Güç ve itibar kaybına uğrayan AKP ve Erdoğan, kendilerini psikolojik olarak yenilmiş hissedecekler, bunu gören seçmen de psikolojik olarak etkilenecek ve AKP'nin halk desteği azalacaktı. 

Bu durumda Erdoğan ve AKP'nin bir erken seçime gitmeleri büyük bir risk oluşturacaktı.

Kaldı ki, anayasamıza göre erken seçim kararını tek başına Erdoğan verecek değildi, erken seçim kararını yine gazi Meclis alacaktı. 

Yenilgiye uğrayan Erdoğan'ın, çoğunluğu teşkil eden AKP milletvekillerine etki yaparak bir erken seçim kararı aldırması pek kolay olmayacaktı. 

Çünkü erken seçim kararının alınması için parmak kaldıracak olan, özellikle Bylockcu ve Cemaat sempatizanı olarak tanınan milletvekilleri, yapılacak olan bir erken seçimde tasfiye edileceklerini ve Fetö soruşturmasına maruz kalacaklarını bildikleri için, erken seçim kararı lehine oy kullanmayacaklardı.

Bir de öbür ihtimali, yani anayasa teklifinin meclisten ve referandumdan geçerek yürürlüğe girdiğini ve rejimin değiştiğini düşünelim.

Güven tazeleyen, güç ve itibar kazanan, inisiyatifi milletvekillerinin elinden alan, HDP ve MHP'nin tamamen Meclis dışında kalacağını bilen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kim tutabilecek ve erken seçimi engelleyebilecek?

Bu ihtimalde, bana göre kesinlikle erken seçim olacaktır

Yapılacak bir erken seçim sonunda da, şayet Erdoğan kendisine verdiği desteği unutmaz da Bahçeli'yi kendi partisinden aday gösterirse, Bahçeli dışında kalan ve anayasa teklifine evet diyerek AKP'ye destek olan MHP milletvekillerinin tamamı, seçim barajında boğularak meclis dışında kalacaklardır.

Aynı şekilde AKP'nin içinde yer alan Bylockçu ve fetöcü milletvekilleri de aday listelerinde yer alamayacaklar ve Meclis dışında kalarak kaderlerine razı olacaklardır.

Yukarıda yaptığım analizi değerlendirdiğimizde sonuç olarak, anayasa teklifine evet oyu vermek; zaten oyu hayır olan CHP milletvekilleri ile AKP'nin erken seçimde listelerde yerlerini koruyabilecek milletvekilleri hariç, geriye kalan AKP, milletvekilleriyle birlikte, baraj altında kalacak olan tüm MHP ve HDP milletvekilleri için, ölüm fermanlarını kendi elleriyle imzalamak olacaktır.

Son söz: Referandum sonucu ülkemize "hayırlı" olsun.