Şto eta nam dast?

01 Şubat 2017 Çarşamba  |  SERBEST KÜRSÜ

Rusya'da birlikte çalıştığım, çalışkanlığı ve zekasına hayran olduğum bir Rus işadamı , kendisine yeni önerilerle gelindiği zaman hep aynı souryu sorardı "şto eta nam dast?"* Meali; bu bize ne fayda sağlayacak? 

Bu cümleye o kadar çok inanmıştım ki ben de onun gibi yapmaya çalışırdım. Az biraz alışkanlık da olmadı değil. Hala, yeni bir durum ile karşı karşıya kaldığımda sorarım, bu bana ne kazandıracak, bana ne verecek diye...

Sözümona anayasa değişikliği için de aynı soruyu sorduğumda hiçbir şekilde olumlu bir yanıt veremiyorum. 

Rastgele bir maddeyi alalım; mesela milletvekili yaşı 25'ten 18'e indiriliyor. "Bu bize (millete) ne fayda getirecek?" Cevap : Hiçbir şey. Aksine daha yenit reşit olmuş, üniversiteye bile başlamamış bir genç meclisin çatısı altına girecek ve hoop milletvekili emekli maaşı almaya hak kazanacak.

Büyük olasılıkla üniversiteye de devam etmeyecek. Maaşları alıp, liderinin söylediklerine aklının ermediği kadarıyla he deyip elini kandırıp indirecek. Ne gerek var ki?! Daha hormonları yerli yerine oturmamış bir genç hangi konuda, hangi tecrübeyle hangi mesele üzerinde fikir üretecek?

Hadi bir tane daha madde seçelim; milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılacak. Peki bu bize ne fayda sağlayacak? Yine bir hiç! Birilerinin bazı , ileriye dönük hesapları olabilir, ama şu andaki sistemde dahi 550 milletvekilinin neden orada olduğunu anlamayan bir topluma bunu neden soruyorsunuz? Ne yani, 50 koltuk boş boş duruyor da yazık olmasın diye mi bu artış? Mantığı ne? Bize ne getirecek? Eminim, evet oyu vermeyi düşünenler bile bu sorulara yanıt veremiyorlar "Reis'in bir bildiği vardır" dan başka.

Bu iki en basit madde bile referandumun ne kadar absürd ve yersiz olduğunun kanıtı. Bir kere, yönetimde asıl olan milletin seçtiği vekillerin birinci görevi kendi aralarında ülke menfaati için yasa tasarılarını  tartışıp, en makul şekilde yasalaştırmak değil mi? Biz, sizi bu iş için oraya gönderdik mi?10 TL'ye meclis restoranındaki kadınbuduları götürün diye değil herhalde! Verin kafa kafaya, adam gibi tartışın, bir karara varın ve  ülkemizi kalkındırın diye oradasınız. Ne o öyle , biz bilemedik milletim sana soracağız saçmalığı! Bu millet sizin saçma sapan didişmeleriniz yüzünden alamadığınız kararları oylamak zorunda değil. Hem niye önce millete dönüp de "biz bir halt edemedik, kusura bakmazsanız size bir şey sorabilir miyiz?" diye referandum yapmıyorsunuz? Belki millet sizin bize danışmanızı istemeyecek. Belki de diyecek ki , madem beceremiyorsunuz kendinizi fesh edin, yeni meclis kuralım. Mecbur muyuz önümüze konulan metazori ve anlamsız maddeleri oylamaya?

Ama büyüklük bizde kalsın, bu sefer de oylayalım diye düşünürsek, o zaman durum ortada. Yukarıdaki en basit iki maddenin bile Türk Milletine hiçbir faydasını bize açıklayamıyorsanız, gerisinin ne önemi kaldı! Önümüze 18 maddelik bir paket koyuyorsunuz ve hadi bunu oyla! Yahu, ben her birini ayrı ayrı değerlendirmek istiyorum. Niye benden bu hakkımı alıyorsunuz? İşte söyledim, iki madde saçma sapan şeyler, anlamsız ve bana bir faydası da yok. O zaman gerisini ne diye düşüneceğim? 

Soruları bize siz soruyorsunuz ama bir tane cevap istiyorsunuz. Yok öyle yağma. Ne kadar çok soru o kadar çok cevap. 

Kısacası, bu iş baştan çarpık. Beni ilgilendirmiyor, kim anayasa değişiklği istemiş, neden istemiş. Beni ilgilendiren siz ne işe yararsınız ve neden beni  bir tek cevap vermeye benim onayım olmadan zorluyorsunuz ve neden böyle önerilerle geliyorsunuz? Hayır kardeşim, eğer işini beceremiyorsan çekil kenara ben de başkalarını görevlendireyim. İlla benden bir şey söylememi istiyorsan da al bu önerilerini, adam gibi düşün taşın, bana makul şeylerle gel. Bu öneri hiç olmamış, ya çok aceleye gelmiş ya da birilerinin bir sıkıntısı var ve ketenpereye getirme derdindesiniz. 18 sorudan biri bile kafama yatmıyorsa gerisi zaten benim gözümde geçersizdir. 

Bu iş öyle üç kuruşa pilav üstü döner götürmeye benzemez. 

Rus işadamının kulakları çınlasın, bana öğrettiği sorunun bu kadar işe yarayacağını hiç düşünemezdim!

*Rusçası: Что это нам даст?

Analizör