Naklen yayın ihalesi ve 17 kulüp

01 Şubat 2017 Çarşamba  |  MENTOR

Naklen yayın ihalesi yapıldı, ancak kamuoyuna yansıyan bilgilerden 17 kulübün yöneticileri ve TFF yönetiminin suç işlemiş olabilecekleri anlaşılıyor.

Sermaye Piyasası Kanunu Madde 21 ve 110'a göre, halka açık şirket yöneticileri şirketin karını azaltıcı işlemler yapamazlar, bu işlem suçtur: suçun ağırlığına göre bu suçu işleyen kişiler 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası veya beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar.

Ayrıca Rekabet Kanunu var başlangıçta ilan edilen ihale şartlarını değiştirerek diğer katılımcıları yanıltmış ve BeIN Sport lehine rekabeti bozucu işlem yapmış olabilirler.

Dahası da var ihaleye fesat karıştırıp  Sayın Aziz Yıldırım'ın söylediğine göre bir firmaya 100 milyon TL. menfaat sağlayarak "görevlerini" kötüye kullanmış olabilirler.

Bittiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz!..

Devletin vergi kaybına neden olmuş olmaları da mümkün; firma yapılan bu kanunsuz uygulama nedeniyle 18 milyon TL. daha az KDV ödemiş olabilir.
Bitmedi!..

Futbolun gelirlerini azaltan kulüp yöneticileri UEFA ve FFP kurallarını da çiğnemişler.

Görünen o ki bu tartışmalı uygulamalara Fenerbahçe dışında karşı çıkan yok, 17 kulüp ve TFF bir araya gelerek Fenerbahçe'ye karşı bir birlik adeta kanunsuz bir güç birliği oluşturmuşlar.

Bu durum bazı sorular akla getiriyor...

1- TFF hakemleri kullanarak Fenerbahçe'yi hizaya getirmeye çalışıyor mu?

2- 17 kulüp Fenerbahçe'ye karşı oluşturulan bu gayri kanuni işbirliği içinde sahada Fenerbahçe'ye farklı diğer takımlara farklı performans gösteriyor mu?

3- Fenerbahçe'ye karşı işlendiği için TFF'de örtbas edilen başka kanunsuz uygulamalar olabilir mi?

4- Yayıncı kuruluş Fenerbahçe aleyhine yayınlar yaparak ve Fenerbahçe aleyhine gayri ahlaki tutumları olan birini haber müdürü yaparak Fenerbahçe'yi susturmaya çalışıyor mu?

Sonuç; ortada kanuniliği tartışılan bir durum ve buna karşı çıkan Fenerbahçe var ve TFF bünyesinde Fenerbahçe'ye karşı kanunsuz bir güç birliği oluşturulmuş durumda. Savcıları, Sermaye Piyasası Kurulunu ve tüm yasal kurumları bir Fenerbahçeli olarak göreve çağırıyorum, bu konular öyle yenilir yutulur iddialar değil, soruşturulmalı.