Trump'ın saçları, ABD'nin planları

02 Şubat 2017 Perşembe  |  SERBEST KÜRSÜ

Adamın saçları başlı başına olay. Eminim her sabah yarım saat kuaförü  fön yapmaya harcıyordur. Aslında yataktan kalktıktan sonraki halini görmek lazım. Kimbilir ne şirindir!

Neyse bana ne elin adamının saçından başından, asıl kafasının içine bakmak lazım. Ama maalesef orada da durum vahim gibi.

Konuşması, 5 yaşındaki çocuğa anlatır gibi, ağzını büzüştürerek anlatması belli ki ayna karşısında çalışılmış. Bunu bizde de yapanlar var, bkz Fatih Terim.

Adam küt diye 7 ülkenin vatandaşlarına naş dedi. İstemezük sizi diye kararlar imzaladı. Hepsi de halkı Müslüman olan ülke ve hepsi de perişan durumda.

Bu durumda olmalarının sebebi kim peki? Yanıt  üç harf : ABD.

Yemen'de yıllardır kıyım var ama kimsenin umurunda değil. Sebep? Haritaya bakınca hemen anlaşılıyor. Aden Körfezi ve Kızıldeniz'e kıyıları var!

Konuma bakar mısınız?

Irak zaten artık yok. Nusret gibi kesip tuzladılar. Petrolüne çöktüler.

İranlılardan hiç haz etmiyorlar, zaten adamları yıllarca ambargolarla süründürdüler. Şah'ı getirip koca ülkeyi haraca bağladılar ama hesap tutmadı.

O hesap hala görülecek diye zulme devam. Asıl sebep elbette doğal gaz rezervleri ve petrol!

Suriye'yi artık herkes ezberledi. Ya 3'e ya 4'e bölüneceği kesin. Bölecek olanlar yine ABD ve emir eri ülkeler. Rusya'nın korumasındaki Orta Doğu coğrafyasının tek çıbanı. Orası düşmezse Orta Doğu da düşmez ve Rusya Orta Doğu'dan atılamaz,  bunu herkes anlamış durumda, umarım!

Sudan'ı peynir keser gibi bölen yine bunlar. Bu ülke Afrika'nın en can alıcı yerinde ve stratejik değeri çok fazla zira Kızıldeniz'e kıyısı olan ülkelerden biri ve Müslüman!

Somali, Yemen'le karşı karşıya...Binlerce km uzunluğunda kıyı şeridi var Hint Okyanusu'nda...Altın ve petrol rezervlerini soylemeye gerek yok!

Kızıldeniz'in Hint Okyanusu'na açılan ve Aden Körfezi'ne bağlanan iki ülke; Yemen ve Somali!

Libya. Ortada böyle bir devlet ismen var ama cismen yok! Petrol rezervleri devasa ve Akdeniz'de en uzun sahil şeridine sahip ülkelerden biri.

Libya'yı dümdüz eden Nato ise ABD'nin oyuncağı...

Orta seviyede zekaya sahip bir insanın rahatlıkla görebileceği gibi ABD aslında genel stratejisini kesinlikle değiştirmemiş. Sadece vitrine koyduğu figür dikkatlice seçmiş ve dünyayı yönetmeye devam ediyor. Koyduğu figür ise defalarca batmış çıkmış, binalar dikmekten başka bir iş bimeyen, o parti senin bu eğlence benim gezip tozmuş, kadınlara düşkün, kendini elit kesimin tepesinde gören, entellektüel seviyesi neredeyse taban yapmış, aslında kimsenin de pek önemsemediği gösteriş düşkünü biri. Ömrü, kendisine uygulatılan poltikaları ne derece yapmasıyla yakından ilintili. ABD'yi yöneten derin devlet ki bunların en ağır topu NSA'dır, ne derse amcam da onu yapacak, eli mahkum.

Benim yorumum odur ki, ABD Rusya'ya kaptırdığı Orta Doğu'yu geri almak için taarruza geçti. Taktiğini değiştirdi, Müslümanların üzerine gidip kışkırtarak kaos ortamı yaratıp, sonra da bu işi ancak ben düzeltirim deyip, taşeronlarıyla bölgeye çökecek. Ölen ölecek, kalan kalacak. Ama Büyük İsrail davası devam edecek. Bu hengamede Türkiye'ye ne rol biçildi, onu da bi zahmet bizi yönetenler analiz ediversin, aynen bugüne kadar mükemmel şekilde yaptıkları gibi!..

Analizör