Artıgerçek yayında...

10 Şubat 2017 Cuma  |  GÜNLÜK

İnternet haber sitelerinin arasına, genel yayın yönetmenliğini deneyimli gazeteci Celal Başlangıç'ın üstlendiği Artıgerçek de (artigercek.com) katıldı.

Merkezi Almanya'nın Köln kentinde bulunan Artıgerçek, "sansürsüz ve otosansürsüz bir yayın hedeflediğini" duyurdu. Başlangıç'ın, "Yolumuz açık olsun başlıklı" yazısının bir bölümü şöyle:

"Türkiye'nin gerçekle olan ilişkisi AKP iktidarı tarafından her geçen gün daha da fazla koparılıyor.

Gerçekleri dile getiren yayın organları birer birer kapatılıyor. Hala yayın yapabilenler ağır para ve hapis cezalarıyla terbiye edilmek, diz çöktürülmek isteniyor.

Gazetecilerin şanslı olanı işsiz kalıyor, şanssız olanı cezaevine atılıyor.

Muhalif sosyal medya kullanıcıları güvenlik güçleri tarafından tek tek avlanıp gözaltına alınıyor, tutuklanıyor.

Ülkede basın ve ifade özgürlüğünün sınırları her geçen gün daha da daralıyor.

Elbette bütün bunların tek bir nedeni var; halkın bilgi alma ve gerçekleri öğrenme hakkını engellemek.

İşte bu tablo karşısında sansürsüz ve otosansürsüz bir yayıncılığı hedefledik.

Çabamızın nedeni, sadece gazetecilerin özgürlüğü peşinde koşmak değil elbette.

Biz biliyoruz ki, gazetecilik mesleği insanların sırtına halkın haber alma hakkının sorumluluğunu da yükler.

Biz, mesleğimizin verdiği bu sorumluluğu hakkıyla yerine getirebilmek için; haber anlayışından yazarlarına kadar çok büyük, çok zengin, çok renkli bir platform olmayı amaçlıyoruz.

Yani kocaman bir şemsiye açmayı planlıyoruz.

Bu şemsiyenin altında antikapitalist Müslümanlar da, muhafazakar demokratlar da, liberaller de, sosyal demokratlar da, sosyalistler de...Kadınlar, gençler, LGBTİ bireyler de...Aleviler de, Kürtler de, Lazlar da, Yahudiler de, Ermeniler de, Rumlar da...Tüm dışlanmışlar da, azınlıklar da olacak."

Sitede yazacak isimler şöyle:

Orhan Alkaya, Hülya Gülbahar, Ragıp Duran, Yıldırım Türker, Fehim Işık, Nurcan Kaya, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Celal Başlangıç, Nazım Alpman, Candan Yıldız, Yavuz Baydar, Pelin Cengiz, Koray Düzgören, Ragıp Zarakolu, Ergun Babahan, İşxan Miroyev, Ayşe Düzkan, Doğan Özgüden, Canan Kaftancıoğlu, Baskın Oran, Melda Onur, Fadıl Öztürk, Yurdagül Erkoca, Ahmet Tulgar, İshak Karataş, Çetin Gürer, İhsan Eliaçık, Arzu Yılmaz, Yetvart Danzikyan.