El Bab soruları

12 Şubat 2017 Pazar  |  SERBEST KÜRSÜ

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, "Türk ve Rus Genelkurmayları arasında Suriye'de işbirliği öngören mutabakat 12 Ocak'ta imzalandı. Türk ve Rus uçakları Suriye'de işbirliği içinde olacak" denildi.

Yapılan açıklamada, "İki ülke uçakları uçuş güvenliği için koordinasyon kuracak" ifadeleri kullanıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"Memorandum, Türk ve Rus uçaklarının Suriye hava sahasında terörist hedeflere yönelik saldırıları sırasında eşgüdümünü ve etkileşimini sağlayacak mekanizmaları, ayrıca uçak ve insansız hava araçlarının Suriye hava sahasında karışabileceği kazaların önüne geçilmesini amaçlayan önlemleri oluşturuyor."

Bu ne demek?

Maalesef anlaşmanın tam metnini internette bulamadım. TSK sitesinde, Rus basınında aradım, taradım ama yok. 

Aklı başında bir yorum yapmak gerekirse, Moskova'da 12 Ocak 2107 tarihinde iki ülkenin Genelkurmayları arasında yapılan bir anlaşmada herhalde "nereleri vuracağımızın koordinatlarını birbirimize verelim" den ziyade "nerelerde kendi askerlerimiz var, oraları vurmayalım" diye anlaşmışlardır. Zira, buradaki mantık birbirimizi yalnışlıkla vurmayalım mantığı. Düşünsenize, iki ciddi ülke kendi stratejileri ve istihbaratları doğrultusunda bir terör örgütüyle vuruşacak ama birbirlerine zarar vermemek üzere anlaşacaklar. E nasıl olur bu? 

Aklın yolu bir; her iki taraf birbirlerine bizim askerlerimiz neredenin koordinatlarını verir ve oraları vurulmaz. Aksi durumda işler karışır.

Matematikte de bu böyledir. Olasılığı hesaplarken neyin olacağını tahmin etmezsiniz, hangi seçeneklerin olamayacağını tespit eder ve elersiniz.

Geriye kalan sizin seçeneklerinizdir. Doğru öngörüyle de hedefe ulaşırsınız. 

Bu mantık doğru ise durum çok vahim. Ruslar, bizim askerlerimizin nerede olduklarını bildikleri halde, bombalamamaları gereken hedefi vurmuş ve taammüden bizim askerlerimizi öldüremüş demektir. Savaş nedeni! Lamı cimi yok. Koskoca bir ülkenin ordusunun askerlerini bilerek öldürmenin başka hiçbir açıklaması olamaz.

Eğer benim öngörüm yanlış ise durum daha da vahim;

O zaman, bizim Genelkurmay'ımız bir koordinat veriyor ama orada askerlerimiz var, Ruslar vuruyor ve biz hemen, yangından mal kaçırır gibi yanlışlıkla oldu diyoruz. GK Başkanı yerinde duruyor, Başkomutan tek kelime etmiyor, Başbakan koordinasyon sorunu olmuş olabilir diyor...Akıl alır gibi değil.

Bu skandalın üzeri bilinçli şekilde örtülecek. Basın üzerine gitmeyecek. Bir tek iktidar yetkilisi çıkıp açıklama yapmayacak. Hele hele TSK'nın hiç sesini çıkarmayacak. 

Bir şey daha var: Rusya (bana göre bilerek) askerlerimizi öldürdükten sonra kalkıp bir de tüm dünyaya "bize koordinatları Türk Genelkurmayı vermişti, orada Türk askerleri olmamalıydı" diyerek hem bizim ordumuzu rezil etmeye çalışıyor hem de belaltı vuruyor.  

Bu durumu ben bile analiz edebiliyorsam koskoca ülkenin kelli felli devlet adamları göremiyor mu? Elbette görüyor. Ama susmak durumundalar. 

Neden?

Çünkü, Rus Büyükelçisi'nin sinema filmi çeker gibi katledilmesiyle Türkiye Rusya'ya adeta teslim oldu. Artık sesini çıkaracak hali kalmadı. Ruslar çok akıllı bir hamleyle vezirini verip bizi mat etti. Aslında Türkiye satranç masasında 'şah'ını o gün vermişti. Rusya derin devleti bu fırsatı eline geçirdi. Ben az çok Rusya derin devletinin kültürünü tanıyorsam, sonuna kadar bu kozu hem de hiç acımadan kullanacaklar...

Ülkemizin dış politikasının ve ordusunun geldiği durum budur! 

Bu kelimenin tam anlamıyla rezalettir, başka bir kelime daha var ama kullanmayacağım...

Analizör