'Rusya Türkiye'yi kontrol altında tutmaya çalışıyor'

13 Şubat 2017 Pazartesi  |  GÜNLÜK

24 Kasım 2015 tarihinde yaşanan "uçak krizi"nin ardından yaşanan gergin süreci geride bırakan Türkiye ile Rusya arasında bu kez de Suriye'deki gelişmeler ve Türk askerlerin şehit edilmesi nedeniyle  yeni bir anlaşmazlık yaşıyor.

İki ülke ilişkileri yeniden güncel hale gelirken, hafta sonunda İstanbul'da düzenlenen bir konferansta da Türk-Rus ilişkileri ayrıntılı olarak ele alındı.

Küyerel Düşünce Enstitüsü'nün düzenlediği "Türkiye-Rusya İlişkilerinin Bugünü ve Geleceği" konulu konferansın konuşmacısı gazeteci Cenk Başlamış ilişkilerin farklı boyutlarını anlattı.

21 yıl Moskova'da gazetecilik yapan, şu anda Medya Günlüğü'nün genel yayın yönetmenliğini üstlenen Başlamış, "Türkiye ile Rusya hırslı ve iddialı ülkeler. Bu bölgede hakimiyeti ele almak isteyen ülkeler, bu nedenle birbirlerinin doğal rakipleri." dedi.

2017'nin, Türkiye ile Rusya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 520. yıl dönümü olduğunu, bu sürenin yaklaşık 70 yılının savaşlar geçtiğini belirten Başlamış, "Bunun nedeni bölgede liderliği ele geçirmek istemeleri. Tarih boyunca iş birliği yaptıkları ya da karşı karşıya geldikleri dönemler yaşanmış" diye konuştu.

Başlamış, Sovyetlerin dağılmasının ardından 1990'lı yıllarda iki ülkenin birbirine uzak durduğunu ancak Vladimir Putin'in iktidara gelmesinden sonra yakınlaşma yaşandığını ifade etti.

Uçak düşürme olayını değerlendiren Başlamış, "Bunun geçmişi 2011 yılına, yani Suriye'de iç savaşın başlamasına kadar uzanıyor. Hatırlayalım, Türkiye ve Rusya'nın Suriye tutumları taban tabana zıt durumdaydı." dedi.

Başlamış, Rusya'nın amacının, Türkiye'nin parçası olduğu Batı ittifakını bölgede zayıflatmak olduğunu ileri sürerek, şöyle devam etti: 

"Rusya, Türkiye ne tam karşısında ne de yanı başında olsun istiyor. Her şeyden önce Türkiye, Rusya'nın kendisinden kabul ettiği bir ülke değil. Bu açıdan bakıldığında Rusların gözünde Türkiye bir Ermenistan, Ukrayna hatta Azerbaycan değil. Yabancı olarak görülen bir ülke. Rusya hep, Türkiye öyle bir mesafede olsun istiyor ki, Batı ittifakından biraz uzaklaşsın ama Rusya'nın çok da yakınına gelmesin. Yani, Türkiye'nin bu bölgedeki hırslarını ve iddiasını kontrol altında tutabileceği bir mesafede bulunsun."

Her ne kadar tersi görünse de Rusya'nın aslında uluslararası dengelerin yeniden oluşturulması konusunda arzusu ve gücü bulunmadığını söyleyen Başlamış, "Uluslararası var olan düzen devam etsin istiyorlar ama eski Sovyet coğrafyasında kendilerine ayrıcalık tanınmasını da bekliyorlar. Batı'ya, 'Buralar benden sorulsun, siz bana karışmayın' demek istiyor" değerlendirmesinde bulundu.

(AA, Medya Günlüğü)