Türkiye'de son 2 hafta

14 Şubat 2017 Salı  |  SERBEST KÜRSÜ

Hüsnü Mahalli dün uzunca bir süreden sonra Halk Tv'de bir programa çıktı ve yine çok önemli bilgiler verdi. Ben de kendisinden feyz alarak bu bilgileri, kendi yorumlarımı da katarak yazdım. Buyurun;

Durumu iyi analiz edebilmenin yolu dataları bilmekten ve doğru kronolojik sıralamadan geçer. 

O halde biz de çok uzağa gitmeden büyük resme bakmaya çalışalım, bakalım karşımıza ne çıkacak??

Meclis'e paldır küldür getirilen anayasa değişiklik önergesinin kavga gürültüyle geçirilmesi işlemi , sabahlara kadar çalışılarak (!) 21 Ocak 2017 tarihinde yasalaştı. 
Ama Cumhurbaşkanı'na (CB) bir türlü gönderilmedi! Hem yangından mal kaçırır gibi paket olarak bir yasa geçirildi hem de içeride tutuldu. Neden, bilmiyoruz!

Devam edelim. 

28 Ocak 2017 tarihinde İngiltere Başbakanı May, Türkiye'ye geldi. Dikkat edelim, henüz yasa CB'nin önüne gelmedi, mecliste bekliyor.

May, Anıtkabir'e gitti, herkesle görüştü ve döndü. Neler konuşuldu bilmiyoruz!

Sonra, meclisin yasayı CB'na göndermesi için maksimum süre bitmek üzereyken 2 Şubat 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığına sunuldu! Ama bu sefer de CB yasayı beklemeye aldı. Neden onu da bilmiyoruz. 

Aynı tarihte, yani 2 Şubat 2017'ta bu sefer Merkel geldi! CB'mızla sohbet etti, İslami terör dedi, üstelik sadece CB'ye değil, Başbakan'a da söyledi, göya ayarını aldı, yedi içti, o da döndü! 

3 Şubat 2017 tarihinde CB'nin Mart ayının ilk yarısında Rusya'ya gideceğini ilan edildi. Yasa ise hala CB makamında beklemedeydi!

6 Şubat 2017. Varlık Fonu diye bir şirkete memleketin en gözde firmaları cart diye devredildi. Ne soran, ne eden, ne açıklayan. Hak getire! Ben yaptım oldu mantığıyla, denetimi olmayacak bir sisteme Cumhuriyet tarihimizin dişiyle tırnağıyla kurduğu firmalar pas edildi!! 

7 Şubat 2017. Putin Türk Akımı'na onay verdi, kararı imzaladı! Bu arada yasa hala masada, imzayı bekliyor!

9 Şubat 2017 sabahın köründe Trump nihayet CB ile telefonda görüştü! Artık neler konuştuğunu falcılara bırakalım zira hiç renk verilmedi! Yasa ise masada tozlanmaya devam ediyor!

9 Şubat 2017 öğle saatlerinde CIA Başkanı, hani şu 15 Temmuz'un arkasındaki gerçek sorumlu, FG'yi bir türlü vermeyen ülkenin istihbarat örgütünün en tepesindeki veee bizim Cumhurbaşkanımıza diktatör diyen adam geldi. Mevkidaşı ile konuşması gerekirken CB ve Başbakan ile de konuştu. Haliyle neler konuşuldu bilmiyoruz. Basınımız, özellikle hükümet yanlısı basınımız hiiiç sesini çıkaramadı. Bu adam neden geldi, neden iner inmez almadınız diye soramadı. Ne de olsa ilk yurt dışı gezisini Türkiye'mize yapmıştı, bu bir onurdu! Bu arada yasa masada küflenmeye başlamıştı! Bize bay bay dedikten sonra Suudi Arabistan'a gitti ve teröre karşı olan mücadelelerinden ötürü nisan mı bir şey verdi! Suudlar teröre karşı acayip bir mücadele yapmışlar. Ne komik!

9 Şubat 2017, aynı güne devam. Ne uzun günmüş be kardeşim demeyin. Çok önemli. Bizim Savunma Bakanımız Suudi Arabistan'daydı...O da yetmedi Suudi Arabastan Dışişleri Bakanı da bizim misafımızdı!! Yok artık demeyin çünkü aynı gün Tunus lideri Gannüshi de Türkiye'deydi!!!Kiminle buluştu bu insanlar neler konuştu bilen beri gelsin! Birlikte mangal mı yaptılar acaba?

9 Şubat 2017. Bitmedi kardeşim 9 Şubat! Öğle saatlerinde  CB'nımız Pompei isimli CIA Başkanı ile konuşurken Rusya yanlışlıkla askerlerimizi öldürdü.! Aman yarabbi! Savaş nedeni! Nasıl olur da bir ülkenin uçağı hem de aynı saflarda olduğumuz güçlü bir ülkenin ordusu bizim askerimizi öldürebilir? Ama fazla kaygılanmamıza gerek kalmadı zira TSK hemencecik resmi olarak "vallahi de billahi de yanlışlıkla vurdular, onların bi suçu yok" deyiverdi. Rusya'dan da aynı mealde açıklamalar geldi. Hatta Putin CB'nımızı aradı, "pardon bro" dedi (mi acaba?). Olan saf, temiz yürekli askerlerimize oldu. Uluslararası bir skandal millet anlayamadan, sorgulayamadan hop diye üzeri örtüldü. Durumu az çok kavrayan yurtseverlerin yürekli acıdı, sinirleri zıpladı ama kim onları takıyordu ki!!!

10 Şubat 2017 Dışişleri Bakanımız Ukrayna'ya gitti. Proshenko ve Tatar Kırımları lideriyle görüştü ve artık Ukrayna'ya elimizi kollumuzu sallayarak girip çıkacağız müjdesi verdi. İnanırsanız...Bu arada Ukrayna ile Rusya arasının nasıl olduğunu hatırlatmam manasız..

10 Şubat 2017. CB nihayet yasayı imzalıdı! Ve daha henüz YSK'na gitmeden, resmi gazetede yayınlanmadan Başbakan referandum tarihini verdi. Gerçi biz millet olarak bu tür hukuksuzluklara alışmıştık ama yine de bi hoş olduk! Ama Allah'ları var, rahattılar bizi. Her şeyimiz mükemmel bir düzende işliyoru yeniden görmüş ve mutlu olmuştuk.

10 Şubat 2017. Bir uzun gün daha! İngiltere Genelkurmay Başkanı bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'da! Askeri törenle karşılandı, temaslarda bulundu! Adamcağız merak etti zahir bu geleni gideni eksik olmayan ülkeyi...

11 Şubat 2017. Sn.CB hayırcılar için 15 Temmuz yanlılarıdır dedi! Ve atladı uçağa Bahreyn'e gitti. Oradan Katar'a ve Suud'a geçecek! Neden gitti, neler görüşecekler haliyle bilen yok. Gidiyom dedi ve gitti. Arkasında ise , her zamanki taktikle milletin önüne oyalanacak bir gündem bıraktı! 

Bugün 14 Şubat 2017. Başımızda CB'mız yok çünkü attaa gitti. Kalanlar da referandumla meşgul. Halkımız ise daha bugünden ay sonunu düşünür vaziyette, Kredi kartları, taksitler, dükkanın kirası, kızın nişan masrafları, arabanın benzini, oğlanın okul taksidi. 

Anlatabildim mi? Ya da siz bir şey anladınız mı?

Analizör