...Ve Gırgır kapatıldı!

17 Şubat 2017 Cuma  |  GÜNLÜK

Türk mizah tarihinin en önemli dergilerinden Gırgır, son yayınladığı bir karikatürün tartışma yaratmasının ardından kapatıldı ve tüm çalışanları işten çıkarıldı. Yayıncı şirketin avukatı, "Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

Son sayısında yer alan Hz.Musa ile ilgili karikatürün sosyal medyada bazı kesimlerin tepkisinş çekmesi ve tartışmalara yol açması üzerien Gırgır özür dilemişti. Sözcü'nün haberine göre; Gırgır Dergisi, yayıncı şirket tarafından bugünden itibaren kapatıldı. Böylece, Türkiye'nin en çok satan mizah dergilerinden biri olan Gırgır, artık satılmayacak.

Yayıncı şirketin avukatı tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Gırgır dergisinin son sayısında yayınlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir. Bu karikatürün yayınlanması en başta toplumumuzu rahatsız ettiği gibi, yayıncı şirketi de çok rahatsız etmiştir. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz. Kasti bir tutum söz konusudur. Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız."

Ne olmuştu?

Karikatürün yayınlanmasından sonra Hazreti Musa'ya ve İslam'a hakaret edildiğini düşünenler sosyal medyadan dergiye tepki gösterdi. Tepki gösterenler arasında Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İbrahim Kalın da bulunuyordu. Kalın skandal karikatüre tepki gösterirken 'Bunun adı mizah ve ifade özgürlüğü değil, ahlaksızlık ve nefret suçudur. Mukaddesata yönelik bu saygısızlığı şiddetle kınıyorum.' ifadelerini kullandı. 

Tepkiler üzerine derginin twitter hesabından "Yorgunluk ve uykusuzluk nedeniyle basım öncesi fark edilmeyen bu 'berbat' karikatür nedeniyle incitmiş olduğumuz herkesten özür dileriz" mesajı paylaşıldı.

 

(Medyaradar, Medya Günlüğü)