Rıdvan Dilmen, Hıncal Uluç ve 6222

20 Şubat 2017 Pazartesi  |  MENTOR

Fenerbahçe yazısı yazmayacağım demiştim sözümü tutuyorum çünkü Fenerbahçe'ye ilişkin yazacak çok fazla bir şey yok. Sorun belli çözüm belli, camianın bunu çözecek demokratik refleks ve yeterliliği, kendi kaderini belirleyecek yetkinliği yoksa Süleyman Seba ve Faruk Süren'i tüm Galatasaray ve Beşiktaş sevgilerine rağmen tribüne gönderme yetkinliğine sahip Beşiktaş ve Galatasaray camialarının başarılarını alkışlamak dışında çaresi yoktur. Büyük camia havasına girip yüksek beklentiler içinde olmak akıllıca olmaz.

Gelelim asıl yazmak istediklerime...
 
Artık futbolumuzun genç ve farklı bir Hıncal Uluç'u var: Rıdvan Dilmen. Ortak yanları medyadaki güçlerini Fenerbahçe aleyhine kullanıyor olmaları. Hıncal Uluç'un "Lig bitmiş hakemler ve Federasyon ayarlanmış, Fenerbahçe Şampiyon" diyerek yarattığı algının benzerini yaratıyor Dilmen ama Rıdvan daha akıllı onun yerine Fenerbahçeli kimliğini korumak amacıyla Beşiktaş'ı  öne çıkarıyor, 2 yıldır Beşiktaş'ı sezon başında şampiyon ilan ediyor, bu sene iyice ileri giderek seneye de şampiyon ilan etti.

Rıdvan Dilmen'in zeki olduğu tartışma götürmez ancak bir o kadar da makyavelist, yani kendi kafasındaki hedefleri saklayarak sanki sadece spor konuşuyormuş havası veriyor.

Bir kere dostu Aykut Kocaman'la aralarında büyük bir dayanışma olduğu açık, Aykut Kocaman döneminde efsane olan koşu mesafeleri birden çok eleştirdiği kavramlar oldu. Fenerbahçe  Nisan'da şampiyon olduğunda bundan sonra ligi Fenerbahçe götürür diyemeyen Rıdvan Dilmen şimdiden Beşiktaş'ı gelecek yılın şampiyonu ilan etti bile. 

Bence Rıdvan Dilmen TFF Başkanı olmadan önce Fenerbahçe Başkanı olmak istiyor, Fenerbahçe'nin üzerine bu kadar gidip Beşiktaş'ı bu kadar öne çıkarmasının nedeni  kendi kafasındaki planı yaşama geçirmek, Aykut Kocaman'ı da Fenerbahçe'de futbolun başına getirecek, sonra kendisi TFF'ye Aykut Kocaman'da Fenerbahçe'ye başkan olacak. Böylelikle Fatih Terim stadının açılışındaki performansının ödülünü önce Konyaspor hocası sonra Fenerbahçe Başkanı olarak almış olacak. Futbol da arzu edilen kıvama gelmiş olacak.Düşünsenize Fenerbahçeli kimlikleri ile Rıdvan Dilmen ve Aykut Kocaman, Fenerbahçeliler'in sevgilisi, ikisine kim itiraz eder? 

Yaşamın öngörülemez olduğunu unutup gelecek yıl Beşiktaş'ı şampiyon ilan edecek kadar geleceğe ilişkin öngörüleri olan birinin insanların da böyle öngörülerde bulunmasını makul karşılayacağına eminim. Seneye Beşiktaş'ın şampiyonluğunu söylemek ne kadar doğru ise bunu yazmak da o kadar doğrudur. 

Gelelim Hıncal Uluç Beyefendi'ye...

Bildiğiniz gibi savcılar Hıncal Uluç'un ihbarı üzerine Başkan Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe Kaptanı Volkan Demirel hakkında soruşturma başlattı, aslında çok iyi ettiler çünkü Türk futbolunun en büyük problemlerinden biri sıkça işlenen ve tahrik edilen nefret suçudur ve futbolun bugünlere gelmesindeki en büyük sorumlu bunu sürekli körükleyip bundan kişisel konum sağlayan futbolcu, yönetici ve medya mensuplarıdır.

Ancak burada bir sorun var çünkü geçen yıl ve daha önceki yıl Sayın Uluç sürekli "hakemler ve Federasyon ayarlanmış, Fenerbahçe kesin şampiyon" diyordu. Bu  6222 sayılı yasanın 22.inci maddesinde bahsedilen  sporda şiddeti teşvik edecek şekilde basın ve yayın yoluyla açıklamada bulunan kişilere hükmü kapsamında değerlendirilebilecek bir açıklama, ki bence bu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu madde 216'da ifade edilen ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu kapsamında da değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum.

Düşünün siz Galatasaraylı, Beşiktaşlı ya da Trabzonsporlusunuz, birisi çıkıp bu ülkede kanun ve adalet olmadığını Fenerbahçe'nin bunların hepsini kontrol ettiğini ve herkesin hakkını çaldığı sürekli söylese ne düşünürsünüz?

Elbette Fenerbahçe ve Fenerbahçeli'den nefret edersiniz ve onlara yasaların işlemediğini düşünüp adaleti kendiniz gerçekleştirmeye çalışırsınız, bunun adı da halkı nefret kin ve düşmanlığa tahrik olmaz mı?

Fenerbahçe otobüsünü kurşunlayıp Fenerbahçelileri öldürmek istemelerinde hiç mi bu tür açıklamaların etkisi yok?

Aziz Yıldırım ve Volkan Demirel'in bu kapsamda soruşturulmasına karşı değilim ama halkı sistematik olarak Fenerbahçe'ye karşı nefret ve düşmanlığa tahrik eden Hıncal Uluç  ve onun gibi medya mensuplarına yasalar neden uygulanmıyor?