Selçuk Dereli'ye sorular...

22 Şubat 2017 Çarşamba  |  MENTOR

Tarih 15 Ocak 2011, Türk Telekom Arena'nın açılışı... Galatasaraylılar onlara stat yapmak için her türlü fedakarlığı yapan Başbakan'ı protesto ediyor, oysa Galatasaray spor camiaları arasında en apolitik olanı.

Oysa sürekli "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" diye bağıran Fenerbahçe taraftarı Ülker'i kucaklıyor.

Taraftarlık açısından mantıklı olan Fenerbahçe taraftarının yaptığı çünkü  taraftarlık aidiyet kaynaklı olup tek taraf ait olunan topluluğun yararıdır, hele söz konusu olan yer yuva kavramının karşılığı olan stat ise Galatasaray taraftarının yaptığı anlamlı değil, zaten stadı kabul edip yapanı protesto etmek ayrı mantıksızlık.

Olay tarihi 2011'in başı artık cemaat hükümete silahları çekmiş ve saldırıya geçmiş, bana göre Başbakan'ın Galatasaray stadında  protesto edilmesinin ardında FETÖ/PDY organizasyonu olması olasılığı var, araştırılmıyor olmasını garip karşılıyorum.

*                              *                                          *                                *
Selçuk Dereli meşhur Denizlispor-Fenerbahçe maçının hakemi; Aziz Yıldırım'ın iddialarına cevaben aşağıdaki satırları yazıyor: 

"Kariyerim boyunca yönettiğim maçlar, müsabaka talimatlarına uygundu. Sahaya konfeti atanların amacı; aynı saatteki diğer maçlar dolayısıyla karşılaşmanın geç bitmesini sağlamaktı. Bu maddeler sadece Denizli değil, F.Bahçe tribünlerinden de atıldı. İki ekip de maçın geç bitmesini ister gibiydi. Kaldı ki sahaya atılan kâğıt parçalarından dolayı dünyada hangi maç tatil edilmiş. Ortada can güvenliğini tehlikeye sokan bir durum yoktu."

Sayın Dereli'nin ifadesine göre iki ekip anlaşmış ve diğer maçların sonucunu alıp ona göre pozisyon almak için maçın geç başlamasını sağlamaya çalışmışlar. ( Yani maç geç başladı, amaca da ulaşıldı!)

Diğer maçlar dolayısıyla maçların geç başlamasını iki ekip de ister gibiydi demek sanırım futbolcuların o maçları seyredip sonra kendi maçlarını oynama arzusu değildi, ya performanslarını ya da maç sonucunu ona göre ayarlayacaklardı ki. bu da spor hukukuna göre "müsabaka sonucunu belirlemedir." 

Şimdi kendi yazdıklarından hareketle Selçuk Dereli'ye soruyorum;

1- Her iki takımın da maçın geç başlaması arzusunda olduklarını ve bunun bir müsabaka sonucu manipüle etme girişimi olduğunu hissetmenize rağmen neden maçı hemen iptal etmediniz?

2- Diyelim maçı iptal etmediniz, bugün açıkça söylediğiniz şeyi neden raporunuza yazmadınız?

3- Yazdıysanız TFF niye soruşturma açmadı?

4- Raporuna yazmamış olmanıza rağmen sözlü olarak her iki takımın bu niyeti konusunda TFF'ye bilgi verdiniz mi?

Yıllardır bu Denizli maçı konuşuluyor ve Fenerbahçe defalarca Fenerbahçe bu maçla ilgili endişelerini dile getirdi, şimdi ise müsabakanın hakemi maçı oynayan iki takımın anlaşmış olabileceğini söylüyor!

O dönem TFF yönetiminin Fenerbahçe'ye düşmanca davrandığını herkes biliyor, hakemin bu açık ifade ve tespitine rağmen acaba kamuoyundan saklanan başka şeyler mi vardı sorusu insanın kafasını kurcalıyor ya da Selçuk Dereli -eğer paylaşmadıysa- bu izlenimini neden TFF ile paylaşmadı?

Neresinden bakarsan şüphe doğuran soru işareti yaratan açıklamalar, TFF üstelik maçın hakeminin bu açıklamalarının ardından Denizli maçını her açıdan soruşturmak zorundadır. 
 
*                                 *                                       *                                                        *

Piyasada bir Beşiktaş fırtınası estiriliyor, bu sene şampiyon ilan ettiler yetmedi seneye de. Şampiyonluğu garanti diyenler bile var.

Beşiktaş'ın, Galatasaray, Trabzonspor ve Başakşehir ile deplasmanda maçı var, ilk yarı Galatasaray ve Başakşehir ile evinde berabere kalmış, Trabzonspor'u en kötü döneminde zar zor 2-1 yenmiş. Beşiktaş'ın, Galatasaray, Başakşehir ve Trabzonspor maçlarından 9 puan çıkaracağını düşünmek ya falcılıktır ya artniyetli bir şekilde olmasını istediğin şey için piyasayı manipüle etmektir.

Bitmedi evinde Fenerbahçe maçı var, Fenerbahçe son 3 lig maçında sadece 2 puan toplamasına rağmen Beşiktaş'ı Vodafone Arena'da yendi, bence yine yenecek çünkü Beşiktaş'ın hocası ve Beşiktaşlı futbolcular Fenerbahçelileri görünce kontrolü kaybediyor, en formda dönemlerinde defans yaparak ve tek atağa çıkmadan Kadıköy'de 1 puanı zor aldılar.

Beşiktaş'ın bu 4 maçtan 0 puan veya 2 puan alması sürpriz değil normal sonuçtur. Beşiktaş bu sene hangi büyük maçı kazandı ki? Şampiyonlar Ligi'ndeki tamam mı devam mı maçında ligin vasat takımlarından Dinamo Kiev karşısında ne duruma düştüler...

Ben iddia ediyorum ki, Başakşehir'in şampiyonluk şansı Beşiktaş'tan fazladır. Aslında Fenerbahçe'nin şampiyon olmadığı yerde kimin şampiyon olacağı umurumda değil ama kimse de Fenerbahçe taraftarını salak yerine koyup yapılanı görmediğimizi sanmasın.