Muş'ta 'beyaz çile'

28 Şubat 2017 Salı  |  GÜNLÜK

Milliyet'in usta fotoğraf editörü Bünyamin Aygün kısa süre önce Muş'un Varto ilçesine bağlı mezraları ziyaret etti, halkın sıfırın altında 30 dereceyi bulan soğuk ve kar altındaki olağanüstü zor yaşamını fotoğrafladı.

Aygün'ün gazetesinde paylaştığı izlenimlerin bir bölümü şöyle:

"Onlar, karlarla kaplanmış bembeyaz bir mezranın çileli sakinleri...Derme çatma evlerinden dışarıya adım atmaya görsünler bir metre kara gömülüyorlar. Onlar için bir yerden bir yere ulaşım, kış aylarında yoğun kar yağışı yüzünden "çile" demek. Çünkü bu mezranın köye giden bir yolu yok. O yüzden eksi 30 derece soğukta en yakın yola ulaşmak için iki üç kilometre yürümek zorunda kalıyorlar. Muş'un Varto ilçesine bağlı Bingöl Çay'ı kenarına kurulan Kalecik köyü Muştaklı mezrasındaki köylüler işte tam da bunu yaşıyor.  Okula ya da hastaneye yetişmek için kilometrelerce yolu bazen at sırtında, bazen kızakla, bazen de yürüyerek aşmaya çalışıyorlar. Onlar elektriğin olmadığı tek göz oda evlerinde lavaşın yanına katık ettikleri çökelekle ve bir bardak çayla karınlarını doyuruyorlar. Ama yaşadıkları tüm zorluklara rağmen şikâyet etmiyorlar. Üstelik bu yıl yapılan TEOG sınavının birincisi de bu mezradan çıkmış. Bir kısmı hayvancılık yapıyor, bir kısmı da köyün sığırlarına çoban gidiyor. Çocuğu, genci, yaşlısı hepsinin bir isteği var, köylerine yol yapılması..."

Usta fotoğrafları daha önce de Medya Günlüğü'nde yer alan Bünyamin Aygün'ün izniyle yayınladığımız Muş fotoğraflarını görmek için TIKLAYIN