Bayrak simgedir, gururdur!

03 Mart 2017 Cuma  |  SERBEST KÜRSÜ

Dünyada bağımsız devlet statüsünde 197 tane devlet var. Bunların 193 tanesi BM üyesi. Vatikan ve Filistin BM'de geçici gözlemci, diğer ikisinden Kosova 108 BM üyesi tarafından, Taiwan ise 22 BM üyesi tarafından tanınmış durumda. 

Aralarında Kürdistan diye bir devlet, tanınmış bir bölge ya da ismi her neyse yok!

Peki bayrak nedir? 

Tamamıyla bir simgedir. Birileri bir dizayn yapar, başkaları da aman ne güzel olmuş bu da bizim simgemiz olsun der ve ahaliye aha da işte bu bizim bayrağımız diye duyururlar. Bayrak, o ülkeye tabi olduklarına inanan insanların ortak paydasıdır. Gurur vesilesidir. Vatanlarının olduğunun kendilerine göre kanıtıdır. Tarihte ne bayraklar geldi geçti, Roma İmparatorluğu'nun bayrağını bilen var mı? Sanmam. Ama o tarihte yaşayan insanların devamı olan birileri bir yerlerde bir takım devletlerin bayraklarına şimdi bizim bayrağımız bu diyorlar. 

Aynı şey Osmanlı için de geçerli. Osmanlı bayrağı kaldı mı? Hükmü var mı? 

Ama Osmanlı'nın devamı olan başka bir devlet var. Yani, devletler gelip geçici ama devletleri kuran medeniyetler her daim var ve insanlık olduğu sürece de var olacak.

Gelelim geçenlerde havaalanlarında, Türk bayrağının yanında asılan şeye. Bir kere o asılan nesne bayrak değil. Sebebini yukarıda anlattım.

Çünkü öyle bir devlet yok. Varsa bile tanınmışlığı yok. KKTC'yi tanıyan tek ülke var Türkiye. Onların da bayrağı yeri yurdu var. Ama KKTC Başbakanı bir yere resmi görüşmeye gidebiliyor mu? Gitse bile KKTC'nin bayrağı göndere çekiliyor mu? Hayır! Peki, KKTC bayrağını hangi ülke göndere çekiyor? Türkiye. Neden çünkü tanımış. 

Demek ki neymiş, tanınmışlık esasmış! Siz istediğiniz kadar ben buradayım, aha da parlamentom, toprağım, insanım var diye yırtının. Bayrağını her yerde yanında götür, eğer senin devletini bir kişi bile resmi olarak tanımamışsa öyle bir devlet yok hükmündedir. Bayrağını da kimse hiçbir yerde asmaz, göndere çekmez. Bu bir kuraldır.  

Barzani denilen aşiret reisinin derdi, işi gücü belli. Adam, benim duyduğuma göre 5 milyar dolar istiyor önüne gelenden, kendi hakimiyetindeki topraklarda bulunan petrol sahalarını satmak için. Petrolü çıkaracak parası da yok, bilgisi de...Zaten olsa ve bu işe soyunsa molekülerine ayırırlar.

E ne yapıyor çok uluslu kan emici sermayedarlar, bu adamın oradaki gücünü kullanıyorlar. Sebebi de petrol. Kendilerine bir isim vermişler her tarafa gidiyorlar. Resmi törenlerle karşılanıp, büyük olasılıkla talepleri topluyorlar. Tavşana kaç tazıya tut diyorlar, kim daha fazla verirse de o günlük onunla yatağa giriyorlar. Sabah kalktıklarında yeni bir gün başlıyor ve yine aynı şeyler süre gidiyor. Temsil ettiklerini düşündükleri halk sefalet çekiyor, suçlara alet ediliyor, piyon olarak kullanılıyor kimin umurunda. Halkın bi halttan haberi yok ki. Onların derdi hayatta kalabilmek. E sen de önlerine bu senin bayrağın dedin mi de işte bir nevi motivasyon oluyor gibi oluyor!! Aslında hepsi hikaye, yalan dolan. Amaç tek, para!

Ülkeyi bugünkü durumuna getirip de gerçekleri saklayan bir zihniyetin de bu işin içinde olmaması kaçınılmaz. Baktılar ki evet oyları artmıyor, öyle de artmıyor böyle de artmıyor, biri çıkıp bu fikri ortaya atmış besbelli. Barzani'yi çağıralım, bayraklarını da asalım belki Kürtlerin oylarını alırız.! Onlar ayrılmak istiyor ya, böylece bizim lehimize bir şey olur belki!  Oysa birilerinin bizim bayrağımız dediği bir nesneyi sen kalkıp da kendi ülkenin bayrağının yanına astığında tüm dünya ve haliyle senin halkın diyor ki, bizim devlet bu bayrağın devletini (olup olmaması önemli değil) resmen olmasa da tanımış!

Eğer böyleyse o zaman üç vakte kalmaz resmen de tanırlar. E biz de o zaman bu zihniyetin önünü açalım derler diye bekliyorlar. 

Çok beklerler. 

Kürt halkını tanımamışlar, daha doğrusu insan doğasını bilmiyorlar. Her şekilde kandırırız diye düşünüyorlar. Oysa insanın hamurunda olan bir şey vardır o da bencillik. İşine geldiği gibi hareket eder,. Sen nasıl işine geldiğinde bir dakika önce söylediğini yalanlıyorsan onlar da du bakalım, biz ayrılmak falan istemiyoruz hem ne diye bölünelim ki diyecekler zira demeyenlerin hali ortada. Oradan oraya savruluyorlar yıllardır.  

Hem biz yıllardır tek millet tek devlet tek bayrak sloganını duymuyor muyuz? Ee? Ne bu bayrak şimdi? Bizi hepten mi salak sandınız demezler mi?

Olan ülkeye oluyor. Dışarıya karşı, zaten sıfırlanmış olan itibarımız eksiye düşüyor. 80 milyonluk halk salak yerine konuyor. Ben ne istersem yaparım mantığı dünyada alay konusu oluyor. Eyyy Birleşmiş milletler demekle daha da gülünç duruma düşürülüyor. 

Ha bir de Devlet Bahçeli'nin konumu var. Herkes gibi O da yakında çıkıp "ben de kandırıldım anasını satiim" der mi der! 

Akıl diye bir şey var. Herkese verilmiş. Kullanın diye, boş boş omuzlarınızın üzerinde taşınsın diye değil

Arz ettim!

Analizör