Suriye, enerji, S-400 ve domates

09 Mart 2017 Perşembe  |  GÜNLÜK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yapacağı zirvede gündem bir hayli yoğun olacak.

Aslında ziyaretin bugün başlaması ve yarın da sürmesi bekleniyordu, ancak programda son dakikada yapılan bir değişiklikle ziyaretin tek günle sınırlandırılması kararlaştırıldı.

Erdoğan, ziyaretin gündemindeki en önemli konunun Suriye olacağını dün akşam TRT'ye şöyle açıkladı:

"Birinci sırada  Suriye'deki gelişmeler var.  Rusya'nın, Türkiye'nin önemli bir konumu var. Bu konuları orada masaya yatırmak suretiyle orada bir değerlendireceğiz. Orada neler yapabiliriz, özellikle Mümbiç'teki gelişmeler yer tutuyor. Oranın gerçek sahipleri kimse Mümbiç'e yerleşmesi bizim tezimizdir. Oradaki işgalci güçlerin Fırat'ın doğusuna gitmesi gerektiğini hep söyledik. Bu üçlü görüşmeler Genelkurmay Başkanı'ndan aldığım bilgilere göre iyi geçti." 

Enerji, Türk-Rus zirvesinde ağırlık ele alınacak konu başlıkları arasında yer alıyor. Rusya'nın gündeme getirdiği Türk Akımı projesinde yasal süreçler tamamlandı ve start verilmesi önünde bir engel kalmadı. Ruslar tarafından yapılacak Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu ile ilgili olarak ise finansman sorunu bulunuyor. Bu konunun ayrıntılı olarak ele alınması bekleniyor.

Rusya ile alım pazarlıklarının sürdüğü S-400 füze savunma sistemleri masadaki bir başka önemli konu. Batılı ülkelerin de yakından izlediği pazarlığın unsurlarından biri, Türkiye'nin üretim izninin verilmesinde ısrar etmesi. NATO üyesi olan Türkiye'nin Rusya'dan füze sistemi alması tartışılan bir konu. Diğer yandan, pazarlık olumlu sonuçlansa bile füzelerin teslimi için en az 3-4 yıl gerekeceği konuşuluyor.

24 Kasım 2015'te yaşanan "uçak krizi"nin ardından Rusya'nın uygulamaya başladığı ve günümüzde de büyük ölçüde devam eden ekonomik yaptırımlar zirve gündeminde önemli yer tutacak. Domates dahil sebze-meyve ihracatına Rusya'nın getirdiği kısıtlamalar Ankara'nın ısrarına rağmen şu ana kadar kaldırılmadı. Ruslar, yerli üretimi teşvik etmek istediklerini söyleyerek bu alanda geri adım atmaya yanaşmıyor. Yaptırımlar çerçevesine Rusya'da faaliyet gösteren Türk işadamlarına yönelik kısıtlamalar ve kriz sonrası uygulamaya konulan vize zorunluluğu da Türk tarafının masaya getireceği öncelikli konular arasında yer alıyor.

İlgili yazı:

http://www.medyagunlugu.com/Haber-3077-erdogani-moskovada-ne-bekliyor.html