Putin'in Türkiye anıları: Mest oldum

14 Mart 2017 Salı  |  GÜNLÜK

Gazeteci Cenk Başlamış, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in az bilinen Türkiye tatillerinin ayrıntılarını Rus Sputnik Ajansı'ndan Fuat Seferov'a anlattı.

1989-2010 yılları arasında Milliyet'in Moskova temsilciliği görevinde bulunan Başlamış, Türk gazetecilerin Putin'le buluşmasını şöyle anlattı:

"Putin'le 2004 yılının ağustos ayının sonlarında, Türkiye'ye yapacağı ilk resmi ziyaretin öncesinde Soçi'deki yazlık konutunda bir grup Türk gazeteciyle beraber görüştük. Görüşmede gazetecilerden rahmetli Mehmet Ali Birand, Mehmet Yılmaz, Ertuğrul Özkök, Ergun Babahan, Nerdun Hacıoğlu ve Milliyet Moskova Temsilcisi olarak ben vardım. Bizi, basin sözcüsü Dimitriy Peskov karşıladı. Konutun balkonunda oturduk, sıcak bir gündü. Sanıyorum iki saate yakın, hatta belki biraz daha uzun görüştük. Samimi bir görüşme oldu, Putin bütün sorulara açık yüreklilikle yanıt verdi. Hatta bir ara, sohbet ortamında bulunduğumuzu göstermek için ceketini çıkardı; yani resmiyeti bir kenara attı."

"Sanırım Özkök, Putin'e Antalya'ya hiç gidip gitmediğini sorunca Rus lider 'Evet, hatta birkaç kez. Ve size samimi olarak söyleyeyim, mest oldum' dedi. Putin, 'Bu ziyaretlerim sayesinde ülkeniz hakkındaki düşüncelerim kökünden değişti. Yukarıda bahsettiğim NATO ülkesi düşman Türkiye kalıpları bir anda kafamdan silindi gitti. Ziyaretlerim sırasındaki Türk halkının bize gösterdiği ilgi, Türkiye hakkındaki düşüncelerimin temeline yerleşti."

"Putin, 'Türkiye hakkında görüşünüz değişti mi' diye sorulunca şöyle demişti: '

"Antalya veya başka bir yer olması önemli değil. Biz küçük bir tekne kiralayıp, kıyılarınız boyunca tura çıktık. Teknenin iki Türk personeli vardı. Aramızda anlayış ve dostluk öyle süratli kuruldu ki; böyle insanların düşman olamayacağını anladım. Bu iki adam ne politikacıydı ne de bir işadamıydı. Çıkarları olmayan, sadece işini yapan insanlardı."

Görüşme bittikten sonra Putin ile sohbet etme şansı yakaladığını ifade eden Başlamış, "Bizimle fotoğraf çektirdi. Ben köpeği Koni'yi sordum ve gülerek köpekten korktuğumu söyledim. O da 'Merak etmeyin bir şey yapmaz, uysal bir hayvandır' dedi. Elbette yaptığı bir kaç ziyaretle Türkiye hakkındaki düşüncelerinin tümüyle değiştiğini ve bunun Rusya'nın Türkiye politikasına yansıdığını söylemek çok iddialı olur. Ama belli ki güzel izlenimlerle ayrılmış Türkiye'den" dedi.

Yazının orjinalini okumak için TIKLAYIN

Not: Fotoğraf temsilidir.