Nalıncı keseri...

14 Mart 2017 Salı  |  GÜNLÜK

Milli hasletimiz olan "Rabbena Hep Bana" ve "Demokrasi, yalnızca Bana" demenin, sadece belli kesimlerle sınırlı olduğunu zannetmeyin..

RS FM yayınlarımla ilgili olarak bazı "Aydın, solcu, demokrat, cumhuriyetçi, hayırcı vb." dinleyicilerden gelen insafsız ve haksız bir tepkiyi tartışmaya açmak istiyorum.

Suçlama (mealen) şu:

"Kardeşim neden bu heriflerin (kimleri kast ettikleri malum) gazetelerini ve o kesimin yazarlarını (da) okuyorsun? Zaten her yerde bunlar hakim. Sen onları bırak. bizimkileri oku..."

Propagandist gazeteci-yayıncı bozuntuları ile bizleri yani gerçek gazetecileri birbirinden ayıran özelliğin "İlle de taraflı ya da tarafsız olmak değil, Taraf tutsa dahi adil olmak olduğunu" bilmeyen (kabullenmek istemeyen) ağızlardan-kalemlerden-klavyelerden geliyor bu eleştiriler.

Bin kere hayır!

Benim, nasıl belli bir kesimin (iktidardaki zihniyetin) sansürüne kurban edilmiş ve ana akım medyadan yasaklanmış olduğumu bilmeseler yine gam yemeyeceğim. Ama, kendisi sansüre uğramış bir gazeteci olarak, üstelik de "şahsi duruşu fikri bilinse de - bir kurum ya da partiye asla angaje olmamış" bir gazeteciye, "Sen filanca kesime sansür uygula" demek nasıl bir aklın-vicdanın ürünüdür?

Gerekçe şu mu yani? "Nasıl olsa onların sesi daha çok duyuluyor.. Sen görmezden gel.. Sen de bizimkileri oku sadece"

E o zaman sansürcüyü nasıl eleştireceğiz? Gazeteci olmanın dürüstlüğü ve adil olma zorunluluğunu ayaklar altına almayı kendimize nasıl yakıştıracağız?

O zaman, Cumhurbaşkanı-Başbakan ve diğerlerinin, karşılarına sadece yandaş gazetecileri alarak mülakat vermelerini, başkalarının soru sormasını engellemelerini nasıl eleştireceğiz?

O zaman bazı gazetelerin sayfalarını sadece yandaş haber ve yorumlara tahsis etmelerini nasıl kınayacağız?

Demokrasi, "Pick and choose" (domates tezgahında seçmece) ilkesi ile bağdaşmaz.

Benim adil ve dürüst gazetecilik anlayışım budur.

Zaten RS FM'deki ve CEM TV'deki programları, kurumlardan gelen bu ilkelere uygun teklifler olduğu için yapıyorum.

Başkasını benden beklemeyin...

İzlemeye ve dostlarınıza önermeye devam edin...

Lütfen.

Zafer Arapkirli