Hollanda seçim notları...

16 Mart 2017 Perşembe  |  KÖŞE YAZILARI

Geçtiğimiz hafta sonu başlayan Lahey-Ankara hattındaki diplomatik krizin eşliğinde genel seçimlere giren Hollanda, dün  28 partinin 1114 adayla katıldığı 150 kişilik parlamento için sandık başındaydı.

Yaklaşık 17 milyon nüfuslu ülkede 12 milyon 700 bin seçmenin büyük çoğunluğu oy kullandı. Seçime katılım yüzde 82 ile son 50 yılın en büyük oranı oldu.

Kesin olmayan sonuçlara göre, İktidarı elinde bulunduran Başbakan Mark Rutte'nin Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD), seçimden birinci parti çıksa da, yaklaşık yüzde 20 oy kaybı ile ağır yara aldı. 

2012 seçimlerinde 41 milletvekili çıkaran VVD'nin bu seçimlerde aynı oranı tutturamadı, milletvekili sayısı 33'e düştü.

Seçimin kaybedeni ise iktidar ortağı İşçi Partisi (PvdA) oldu. 2012 seçimlerinde 38 milletvekili çıkarıp 2. büyük parti olan PvdA, 29 milletvekili kaybederek 9 milletvekili çıkarabildi ve tarihinde en büyük yenilgiyi aldı.

Irkçı söylem ve eylemleri ile tüm dünyada şimşekleri üzerine çeken Geert Wilders'ın Özgürlük Partisi (PVV), çıkardığı 20 milletvekili ile Meclis'te ikinci parti oldu. Kamuoyu yoklamalarında 25 ila 30 milletvekili çıkarabileceği ileri sürülmüş olsa da bu sayı bulmaması, partisinin 5 milletvekili daha kazanmış olması Wilders'ı üzmedi, sevindirdi.

Seçimlerin asıl galibi, kısa adı GL olan Sol Yeşiller oldu. Bir önceki seçimlere oranla oylarını neredeyse yüzde 200'ün üzerinde çıkaran Sol Yeşiller, 4 olan milletvekili sayısını 14'de çıkarmayı başardı. Gazetelerde yer alan haber ve yorumlara göre GL'nin bu kadar yükselmesinin nedeni, İşçi Partisi PvdA'nın büyük ölçüde oy kaybetmesine bağlandı.

Seçimlerin bir başka galibi ise, Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk'ün kurduğu, "düşünce" anlamına gelen DENK Partisi oldu. Türk kökenli Hollandalı vatandaşlarımız tarafından kurulan Denk, önümüzdeki dönem 3 milletvekili ile Parlamentoda temsil edilecek.

Hollanda'nın köklü partilerinden Hıristiyan Demokratlar (CDA) ile Demokratlar 66 (D'66) 19'ar milletvekili çıkararak Parlamentoda 3. sıraya yerleşen partiler oldu.

Hollanda basınında bu sabah yer alan kimi seçim manşetleri anlamlıydı...

Yaklaşık 1 milyon tirajlı De Telegraaf 3. kez birinci parti seçilen Rutte'nin partisine:

- Etti 3... VVD yine en büyük.

Algemene Dagblad:

- İşçi Partisi cezalı. Rutte yine birinci.

Volkskrant:

- Hollanda seçimlerde sağa kaydı. Erdoğan ile kriz Rutte için hayal gibi idi.

Trauw:

- İşçi Partisi süpürüldü. Hollanda sağa kaydı.
 
Seçim sonuçlarını değerlendiren Başbakan Rutte, özetle şöyle dedi:

- Seçimlerden yine galip çıktık. Bu 3. oldu. ABD'de Trump'ın kazanmasının ardından, Hollanda yanlış popülizme "dur" dedi. Artık beraber olup, güvenilir, inanılır, istikrarlı bir hükümet için çalışmalara başlayacağız.