Fenerbahçe'deki şehir efsaneleri

17 Mart 2017 Cuma  |  MENTOR

Fenerbahçe camiası oldukça duygusal, bu nedenle camiada her zaman kafa karışıklıkları yaşanıyor. Bir çok çelişkiler var camiada zaman zaman bazılarını yazmaya çalıştım, fırsat buldukça yazıyorum.

Bu duygusal ve mantığa fazla yer olmadığı için kolayca kafası karışan yapıyı hem Fenerbahçe yönetimi hem de rakipler sonuna kadar kullanıyor.

Yönetimin medyaya yerleştirdiği kendine bağlı adamları var, bu embedded (gömülü öyleymiş gibi görünen ama asıl amacı başka olan) adamlar aracılığı ile sürekli Fenerbahçeli'nin gündemini kontrol ediyor. En son örneği Aykut Kocaman, camiada seveni de çok sevmeyeni de (benim duygularım nefrete daha yakın önceki yazımda nedenlerini açıklamıştım) Daha önce asla mevcut yönetim döneminde Fenerbahçe'de çalışamayacağı açıklanmış biri ama son günlerde gündemin ilk sırasında hoca olur mu olmaz mı bilmem ama camianın gerçek sorunları unutup yapay bir gündeme odaklandığı kesin. Sportif A.Ş.'den kulübe aktarılıp nereye harcandığı belli olmayan  yüz milyonlarca dolar, ülkenin en büyük bütçeleri ile başarısızlık üzerine başarısızlık, Fenerbahçe stadında dövülen Fenerbahçeliler, Fenerbahçe'nin çözümsüz bir borç batağına sokulmuş olması, kulübün FFP pençesinde kıvranıyor olması hepsi unutuldu.

Bu duygusallığı rakipler ve çoğunluğu Fransız ekolünden gelen medya da kullanıyor. Onlarınki ise daha basit, ilk kötü sonuçta oyuncu ve hocayı hedef yapıp daha lig başlamadan tüketiyorlar Fenerbahçe'yi, çevirin bir Fenerbahçeli'yi sorun takımın kalitesi nasıl diye, berbat diyecektir. Bence ülkenin en iyi kadrosu Fenerbahçe'de ama hepsini medyanın yönlendirilmesi ile bizzat Fenerbahçeli tarafından yok edildi, Ozan, Alper, Emenike, Volkan, HAK hepsi. Düşünün Fenerbahçeli'nin en sevdiği oyuncu RVP bana göre bir asırlık tarihin en kötü, en yararsız transferi, duygusallığın boyutunu düşünmek bile olanaksız.

Hiçbir Fenerbahçeli veya büyük çoğunluğu sormuyor,  futbolcu azarlama ve hakaret kurum kültürü olan, maçlarında kendi taraftarları dövülen bir organizasyonda nasıl olacak da huzur içinde çalışıp performans göstereceksiniz?

Mümkün mü, elbette değil.

Fenerbahçe'deki şehir efsanelerinden biri de Aykut Kocaman; sanıyorum 3 Temmuz Fenerbahçelilerin üzerinde mutabakat sağladığı nadir konulardan, Aykut Kocaman futbolundan çok 3 Temmuz'daki liderliği ile gönüllere taht kurdu. Peki arkadaş birine 3 Temmuz kahramanı unvanı veriyorsan onun neden Fatih Terim'le top oynadığını, her gün Fenerbahçe'ye şikeci diyen Hürriyet'te yazar olmayı kabul ettiğini, Konya'da şikeci Fenerbahçe tezahüratlarını duymazdan geldiğini sorgulamıyorsun.

Futbolda ise tek 2010-2011 şampiyonluğu var, onda da onun katkıdan çok kösteği olduğu düşünülebilir çünkü Alex o sezon 28 gol atıp 17 asist yapmış, yani mevcut takıma koy Alex'i Şubat'ta şampiyon olsun böylesi performansın örneği yok.  Aykut Kocaman katkısı nerede?

Bir de UEFA yarı finali var... Şampiyonlar Ligi'nden elenen takımlardan 6 gol yiyen takımların bile çeyrek final yaptığı bir turnuvada Fenerbahçe için yarı final başarı olamaz. O sene Fenerbahçe kupayı alamadıysa sorumlusu teknik direktörüdür. Bunları karşılaştıp düşünen yok. Büyük hoca Aykut Kocaman madem büyük hocaydı da  Alex De Souza gidince neden Galatasaray'dan onar puan fark yiyip şampiyonlukta havlu attı? Mantık yok ama olsun belini eğip selam verdi ya helal olsun götürsün dolarları euroları.

Çok var şehir efsanesi böyle,

Fenerbahçe'yi ele geçirmelerine izin vermedi kahraman ama Kenan Evrenler, muhtıracı paşalar yokmuş gibi.

Fenerbahçe'yi kendinden çok sevdi ama Ağar'ı nereye koyacağız.

Futbol başarısız ama basketbolda çok başarılı Ülker'i ve kurduğu sistemi ne yapalım, Ülker el atmadan nasıldı?

Fenerbahçe'yi mal mülk sahibi yaptı Beşiktaş ve Galatasaray'ın toplamından fazla geliri varken 875 milyon TL. ile ödenemez hale gelmiş banka borcunu ne yapacağı?.

Liste uzun ama ben uyarayım renkdaşlarımı; yine yanlış yere bakıyorsunuz Aykut Kocaman Fenerbahçe'nin hocası değil sarı sendikasıdır.