'Ne diyon kız!'

24 Mart 2017 Cuma  |  GÜNLÜK

Türk Hukukçu Kadınlar Derneği, evlilik programlarında kadınların aşağılandığını belirterek medyadaki cinsiyetçi yaklaşımlarla ilgili bir rapor hazırladı. Hangi programda, kadınların nasıl aşağılandığını bir çalışmayla tek tek belirleyen Hukukçu Kadınlar Derneği, çalıştay sonucunu bir rapor haline getirerek Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç'e verdi ve bu konuda Konsey'den destek istedi.

Yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç'i ziyaret eden Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Başkanı Av. Süreyya Turan,
"Medyadaki cinsiyetçi yaklaşımların" azaltılması için önerilerde de bulundu. Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç de, raporun kamuoyuna duyurarak tedbir alınması için medyaya çağrıda bulundu.

Türk Hukukçu Kadınlar Derneği raporuna göre, TV'lerde yayımlanan "Evlilik Programları"nda kadınlar şu şekilde aşağılanıyor:

Dest-i İzdivaç (Flash TV): Konuk "Siz" derken yöneten "Sen" diyor. Yöneten "Ne diyon kız", "ya", "abi", "abla" diye soruyor.

Kısmetse Olur (Kanal D): Agresif davranış veya şiddet gösterisi olduğunda rayting alıyor, kadın ve erkekler, çalışma hayatı olmayan bir görünümde sunuluyor.

Evleneceksen Gel (Show TV): Programı yöneten Seda Sayan, "Kız, anam, ayol" gibi kelimeleri bolca kullanıyor.

İzdivaç (Star TV): Kavgalı dövüşlü birlikteliklerle gençlere gerçek buymuş intibaı veriliyor. İnsanın tek sorununun evlenmek ve cinsellik olduğu vurgulanıyor.

En İyi Benim (Fox TV): Kadının erkeklerin kendisini beğenmesine odaklı bir program. Bu yüzden kadınlar, hemcinslerine acımasız eleştiriler yöneltiyor. Cinsiyet eşitliği kaygısı yok.

Böyle Çok Güzelsin (TV8): Eşlerini çekici ve güzel bulmayan erkekler, eşlerini acımasızca eleştiriyor. Bu yönüyle psikolojik şiddet içeriyor.

Tamamen güzelliğe odaklı ve erkeklere söz hakkı tanıyan bir program.

Esra Erol'la (atv): Hakaretler ve megalomani ön plana çıkarılıyor. Önce hakarete uğrayan kadın, sonra beğeni görünce  alkışlanıyor.
 
VE ÖNERİLER

Türk Hukukçu Kadınlar Derneği, raporda şu önerilerde bulundu:

1.Güncel akademik çalışmalar ışığında eğitim sistemi yeniden gözden geçirilmeli ve yeni düzenlemeler yapılmalı.

2. Kadın cinsini aşağılayan erkek egemen dil terk edilmeli.

3. Kadın sorununun bir demokrasi sorunu olduğu bir ön kabul olarak temel alınmalı.

4. Medya dili düzeltilmeli. Habere konu mağdur kadınlar özne olarak kullanılmamalı.

5. Haberlerde kadın gazeteci, kadın milletvekili, kadın şoför gibi cinsiyetçi vurgular yapılmamalı.

6. Ombudsmanlık kurumu, kadının medyada maruz kaldığı olumsuz temsil biçimlerine karşı bir denetim mekanizması olarak güçlendirilmeli.

7. Basın Meslek İlkeleri doğrultusunda Basın Konseyi tarafından caydırıcı yaptırımlar uygulanması için çalışma yapılmalı.

8. Medya sektöründe çalışanlara kadın hakları ve kadına yönelik şiddet konularında hizmet içi eğitim verilmeli.

9. Üniversite müfredatlarına kadın hakları, insan hakları ve şiddet gibi konularda dersler konulmalı.

10. Başta yaygın olarak izlenen televizyon dizileri olmakla birlikte televizyon programlarında kadın hakları ve cinsiyet eşitliği gibi konularda eğitici, bilinçlendirici içeriğe yer verilmesine dikkat edilmeli.    

(Basın Konseyi)