Rusya Ankara'ya neden elçi atamıyor?

25 Mart 2017 Cumartesi  |  GÜNLÜK

Andrey Karlov'un öldürülmesinden sonra Moskova bilinmeyen bir nedenle henüz Ankara'ya büyükelçi ataması yapmadı.

Karlov'un 19 Aralık'ta Ankara'da suikaste uğramasından bu yana üç ayın üzerinde bir zaman geçmesine karşın Rus büyükelçiliği koltuğu hala boş bulunuyor.

Aralık ayının sonlarında Rus medyasında, Karlov'un yerine Mihail Babiç'in atanacağı yolunda haberler çıkmıştı. Babiç aslında yaz aylarında Rusya'nın Kiev büyükelçiliğine atanmış, ancak Ukrayna diplomaside az görülen bir uygulamayla Moskova'nın atamasına oy vermemişti. Karlov'un ölümünün ardından Babiç'in Ankara'ya atanacağı haberleri çıkmış, ancak Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov söylentileri doğrulamamıştı.

Karlov'un yerine neden atama yapılmadığı konusunda Moskova'da resmi bir açıklama yapılmış değil. Bunun, Türkiye ile Rusya arasında son dönemde ilişkilerin yeniden gerginleşmeye başlamasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı bilinmiyor. Rusya'nın Suriye'de PYD ile açık işbirliğine girmesi Ankara'nın tepkisine yol açmıştı. Ayrıca, Moskova'nın Türk ürünlerine yönelik yasağın sürmesi üzerine Türkiye Rusya'dan buğday alımını durdurmuştu.

Anlaşmazlığın eşiğinde

TürkRus.Com sitesinin aktardığına göre, Rus Moskovskiy Komsomolets gazetesi, iki ülke ilişkilerini değerlendirdiği yazısında, "Putin ve Erdoğan yeniden anlaşmazlığın eşiğinde: Türkiye bir kez daha Rusya'yı çileden çıkardı" dedi. 

Kremlin'de 10 Mart'ta Putin-Erdoğan görüşmesinin ardından "normalleşme sürecinin aşılarak, ortaklık ilişkilerine geri dönüldüğü" mesajları verildiğini hatırlatan gazete, "Fakat daha sonraki gelişmeler, bu açıklamaların yalnızca kötü bir oyunda mimikleri kontrol edebilme becerisinden ibaret olduğunu gösterdi. Aslında müzakereler, kameraların önünde gösterilmeye çalışıldığı gibi başarılı geçmemişti. Putin ile Erdoğan arasına yeniden kara kedi girdi. Bu kez, bu rolde Suriyeli Kürtler var" yorumunda bulundu.