Fenerbahçe'nin farkında olmadığı gücü

30 Mart 2017 Perşembe  |  MENTOR

UEFA tarafından yapılan açıklamaya göre Fenerbahçe internet sitesi aylık 3.2 milyon ziyaretçi ile dünyadan en çok ziyaret edilen 6. spor kulübü sitesi olmuş, ilk sırada MANU, 2. Arsenal, 3. Liverpool , 4. Real Madrid, 5. Barcelona 6. Fenerbahçe.(*)

Fenerbahçe dışında Türkiye'den sadece Galatasaray var, ayda 1.6 milyon ziyaretçi ile 21. sırada.

Düşünün Fenerbahçe yönetimi taraftarı ile kavgalı, Fenerbahçeli takıma küsmüş, her türlü kötü şart var ama 3.2 milyon ziyaretçi; sanırım 3 Temmuz sürecinde ölçülse aylık 10 milyondan aşağı olmazdı.

Ortalama bir sezonda da 5 milyon olduğunu varsayabiliriz.

Fenerbahçe'nin üzerindeki tüm takımlar uluslararası şöhrete sahip tüm dünyada taraftarı olan ligleri tüm dünyada yayınlanan takımlar birinci MANU 8.6 milyon, yani birazcık çalışma ile Fenerbahçe rahatlıkla birinci olur.

Bunun anlamı şu; daha önce defalarca yazdığım gibi Türk sporunun lider markası Fenerbahçe, taraftar bağlılığı konusunda UEFA tarafından da  teyit edildiği gibi Türkiye'de rakibi yok.

Kamuoyu gücü, baskı yaratma gücü, ticari sonuçlar elde etme gücü hepsi Fenerbahçe'nin yanında.

Düşünsenize, sponsorsunuz ve  Fenerbahçe'ye sponsor olduğunuzda isminiz ayda 3.2 milyon kişiye, Galatasaray'a olduğunuzda 1.6 milyon kişiye ulaşacak, hangisini tercih edersiniz? Elbette Fenerbahçe.

Sonuç; Bence Fenerbahçe dünyanın en güçlü kulübüdür ve Türkiye'de rakibi olması eşyanın doğasına aykırı bir durumdur. Hep iddia ettiğim gibi Fenerbahçe gerçek gücünün çok ötesinde sonuçlar elde ediyor, mesela kaç kişi biliyor UEFA'nın tespitini? Bunun için camia ve yönetim olarak ne yaptık ama UEFA listesinde Fenerbahçe'nin en riskli kulüpler listesinde olduğunu bilmeyen yok, tamam medyanın Fenerbahçe takıntısı var çünkü bu ülkede  en çok satan şey "Fenerbahçe düşmanlığı", Fenerbahçe'ye küfür eden biri dangalak olsa bile binlerce etkileşim alıyor ama bizim hiç kabahatimiz yok mu? Resmi sitemiz bunu ne kadar öne çıkardı, taraftar sitemiz ne kadar önem verdi? Kabul edelim ki çok ciddi eksiklerimiz var ve bunlar gerçek potansiyelimizi bulmamıza engel oluyor.

Bu ülkede Şampiyonlar Ligi kupasını Türkiye getirebilecek tek camia Fenerbahçe'dir diğerleri Fenerbahçe'ye rakip  olamaz, sonuçlar ortada; vergisini ödeyemeyen, stadını bile yardımsız yapamayan camialar nasıl Fenerbahçe'ye rakip olabilir ki? OLAMAZ.

*İlgili link için TIKLAYIN