Eyy aziz halkımın %35'i!

02 Nisan 2017 Pazar  |  SERBEST KÜRSÜ

Marketten süt alırken üzerinde yazılanları didik didik ediyorsun, son kullanım süresine illa ki bakıyorsun, kim üretmiş dikkat ediyorsun da niye bu uydurma, zorlama anayasa değişiklik paketini kim hazırlamış diye sormuyorsun? Nerede bu insanlar, isimleri cisimleri nedir, Türk müdür, ecnebi midir diye niye merak etmiyorsun?

Bankada sıranın gelmesini beklerken biri kaynak yapmaya kalktığında kaplan kesiliyorsun da, niye birileri memleketinin bir yerlerini koparmaya çalışıyorken umursamıyorsun?

Elektrik faturasını, ayda yılda bir dışarıda yediğin yemeğin fişini dünyanın en önemli evrağını teftiş ediyorsun edasıyla uzun uzun inceliyorsun da neden burnuna sokulan salak saçma metni bir kez bile okumuyorsun? 

Paranın üstünü eksik veren esnafa cemkiriyorsun da neden bu zorlama referandum için birilerinin deli gibi harcadığı paraların kaynağını sorgulamıyorsun?

Trafikte, sokakta, orada burda sana ne yapman gerektiğini dikte eden zevata öfkeleniyorsun da neden her şeyine karışan zihniyete sesini çıkarmıyorsun?

Maaşını daha ilk haftada erittiğinde üzüntüden kurdeşen döküyorsun da devletin borcuyla neden hiç ilgilenmiyorsun? Batık ekonomimizi neden görmezden geliyorsun?

Çocuğun işsiz güçsüz evde oturduğunda karalar bağlıyorsun da neden 6 milyonluk işsizliğin nedenini sorgulamıyorsun?

Hiç kız arkadaşı olmamış arkadaşının uydurduğu hovardalık hikayelerine inanmıyorsun da neden TV'lerde, medyada gözünün içine soka soka, doğrusunu bildiğin halde, söylenen yalanlara inanıyorsun?

Çat kapı gelen işportacıya dünyanın lafını sayıp kapıdan kovuyorsun da neden birileri gidin bozdurun dediğinde üç kuruşluk dövizini bozduruyorsun ve zarar ediyorsun? Manyak mısın?

Komşun yeni araba aldığında hasetten cat diye çatlıyorsun da neden küçücük Hollanda'nın 450 milyar dolarlık ihracatını küçümsüyorsun? 

Dolabı açtığında yiyecek bir şey olmadığında kallavi küfrü nereye denk gelirse savuruyorsun da neden tarımı bitirilmiş ülkenin durumuna kayıtsız kalıyorsun?

Daha bir yığın sorum var sana da ben utanıyorum sormaktan çünkü bana boş gözlerle bakıyorsun. 

Neyimiz eksik, neydik ne olduk gibi tuhaf bahanelerle kendini kandırdığını, zahmet edip sana anlatılanların doğruluğunu araştırmadığına, bize bir şey olmaz edebiyatına salakça sarıldığına eminim. O yüzden ben senden umudumu kestim. 

Tamam evet diyeceksin anladım, git ver. Ama seni şimdiden uyarıyorum, kıçındaki son donunu da oy verdiklerin aldığında bana gelme, bana ağlama, iş aş isteme. Vallahi de seni tanımam, billahi de tanımam...

Analizör