Terör Rusya'da...

04 Nisan 2017 Salı  |  GÜNLÜK

Rusya'nın St.Petersburg kentinde meydana gelen ve 14 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan patlamanın terör eylemi olduğu büyük ölçüde kesinleşti.

1990'ların sonu ve 2000'lerin başında Moskova başta pek çok kentte çok sayıda terör eylemi yaşanmıştı. Ancak, son büyük terör eylemi, 2011 yılında Moskova'daki Domodedovo Havaalanında düzenlenmiş ve 37 kişi ölmüştü. Yani, Rusya'daki son büyük terör eyleminden bu yana yaklaşık altı yıl geçti.

Rus medyası son saldırıyla ilgili olarak şu ana kadar daha çok gelişmeleri yorumsuz aktarmakla yetiniyor. Yine de, yapılan az sayıda yorumda terör eylemin IŞİD'in düzenlemiş olabileceği üzerinde duruluyor.

Saldırının yapıldığı Rusya'nın ikinci büyük kenti St.Petersburg aynı zamanda Devlet Başkanı Vladimir Putin'in memleketi. Üstelik, Putin saldırı anında kentteydi ve bir toplantıda konuşma yapıyordu. Bu nedenle, Rus medyasına açıklamaları yansıyan bazı Rus yetkililer, saldırının Putin'e "gözdağı" niteliği taşıdığını düşünüyor.

Henüz pek çok bilgi teyide muhtaç olduğu için saldırının perde arkasıyla ilgili aceleci ve iddialı yorumlardan kaçınmak gerekiyor.

Yine de, St.Petersburg'daki eylemle Rusya'nın Suriye'ye müdahalesi arasında bağ bulunması güçlü bir olasılık görünüyor.

Bu açıdan bakıldığında saldırı, Ankara'daki Rus Büyükelçisi Andrey Karlov'un geçen yıl bir suikaste kurban gitmesinin devamı olabilir. Ankara'daki saldırıyla ilgili farklı değerlendirmeler yapılmakla birlikte suikastin Rusya'nın Suriye'ye müdahalesine misilleme niteliği taşıdığını düşünmek için yeterli nedenler bulunuyordu. 24 Kasım'daki saldırının ardından, Rus muhalefetin önderlerinden Grigoriy Yavlinskiy  Karlov'un öldürülmesini, "Esad'a desteğin bedelini ödüyoruz" sözleriyle değerlendirmişti.

Bunlara, son dört ayda, aralarında Karlov'un da bulunduğu altı Rus diplomatın ölmesi olaylarını eklemek gerekiyor. Karlov dışındakilerin suikaste kurban gittiği yolunda resmi açıklama yapılmamasına karşın bu ölümler spekülasyon yaratmış durumda. Ayrıca, 2015'te Mısır'dan kalkan, geçen aralık ayında da Rusya'dan Suriye'ye giden Rus yolcu uçaklarının düşmesi sonucu 350'ye yakın kişi hayatını kaybetmişti.

Terörist kamerada mı?

Rus REN TV, saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceği düşünülen kişinin güvenlik kamerasına takılan fotoğrafını ve kullanılan patlayıcının fotoğraflarını yayınladı, ancak daha sonra polise teslim olan kişinin terörist olmadığı anlaşıldı.

Son gelişmeler

TürkRus.Com sitesinin aktardığı son gelişmeler ise şöyle:

Terörist saldırının "Suriye ve IŞİD bağlantılı bir canlı bomba eylemi olduğu, hareket halindeki metro vagonunda tek patlama olduğu, intihar eylemcisinin istasyona çanta içinde bıraktığı ve telefonla uzaktan kumanda patlatılması planlanan ikinci bombanın ise etkisiz hale getirildiği" haberleri öne çıkmaya başladı. Yani, daha büyük can kaybının son anda önlendiği haberleri veriliyor...

Polis kayakları, içinde nfilak etmeyen ikinci bombanın bulunduğu çantanın, metro istasyonunda yangın söndürme cihazının arkasına bırakıldığını ama zamanında etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Soruşturmada, olayın bir "terörist saldırı" olduğu tezi öne çıkarken, henüz saldırıya üstlenen olmadı. Haberler, "tek başına bir intihar eylemcisinin" saldırıyı gerçekleştirdiği yönğünde.

İnterfaks ajansı, "canlı bombanın" 23 yaşında, Orta Asya kökenli bir terörist olduğunu güvenlik makamlarına dayanarak duyurdu.

Rus basınında değişik kaynaklara dayanılarak farklı bilgilere yer veriliyor. Kommersant, Suriye'de IŞİD'le ilişkili olan ve Rusya'ya dönen bir intihar eylemcisinin canlı bomba saldırısı ihtimalinin öne çıktığını yazdı. Bazı yayın organlarında, aynı teröristin bir çantayı Sennaya Ploşad metrosunda bankın altına bıraktıktan sonra, ikinci çanta sırtından olduğu halde Teknologiçiskiy İnstitüt istasyonuna giden vagon bindiği ve yolda patlamanın olduğu bilgisini öne çıkarıyor.

Karlov suikastiyle ilgili değerlendirmeyi okumak için TIKLAYIN