Hürriyet'le Posta satılıyor mu?

10 Nisan 2017 Pazartesi  |  GÜNLÜK

Aydın Doğan'ın kızı ve Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, haftasonu sürpriz bir kararla görevinden istifa etti.

İstifa kararının duyulmasının hemen ardından Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, şok bir iddiayı gündeme getirdi.

Fatih Polat istifanın arkasında Hürriyet'in Katarlılar'a satışının olduğunu iddia etti. Fatih Polat'ın yazısına göre, sadece Hürriyet değil Doğan Grubu'nun diğer gazetesi Posta'nın da Katarlılar'a satılması gündemdeydi.

İşte Fatih Polat'ın yazısından ilginç bölüm:

Vuslat Doğan Sabancı'ndan boşalan Hürriyet Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanlığı için Ahmet Toksoy'ın adının geçtiğini grup içinden görüştüğüm birkaç isim doğruladı.

1959 yılında İstanbul'da doğan ve lisans eğitimini 1981 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans Bölümü'nde tamamlayan Toksoy, 1989 yılında Hürriyet Grubu'na katıldı.

Halen Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.'nin Risk ve Denetim Başkanı, Yürütme Kurulu Üyesi, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. ile Doğan Yayın Holding A.Ş.'nin de Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürüyor.

SATIŞ HAZIRLIĞI İDDİASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Doğan Grubu arasındaki gerilimin bir süredir devam ettiği biliniyor ve bu üst düzey 'veda' haberi, tam da bu nedenle 'Acaba, yayın yönetmenliği değişikliğinden sonra, bu da devletin zirvesi ile ilişkiler açısından bir rahatlama sağlama hamlesi mi?' sorusunu akla getirdi?

Ben bu soruyu, grup içindeki güvenilir dostlarıma sordum. Grubun sağından solundan girip anlamaya çalıştım.

Aldığım bilgilerden birisi şu; "Vuslat Doğan Sabancı geçtiğimiz hafta cuma günü veda edecekti, rötarlı oldu."

Dile getirilen bir gerekçe de, Vuslat Doğan Sabancı'nın bir süredir yaşanılan sert rüzgarlar nedeniyle yorulmuş olduğu.

Ancak bazı iddialar daha da ciddi. Bu istifanın ardından Hürriyet'in satışının da gündeme gelebileceği ve bunun grup içinde yaklaşık 3 aydır konuşulduğu belirtiliyor. Satışı düşünülen gazetelerden birinin de Posta olduğu ifade ediliyor.

Bugün Hürriyet'in satışı ile ilgili bir görüşme yapıldığı da dile getirilen iddialar arasında. 'Peki, Hürriyet kime satılacak?' Bu sorunun yanıtı da şöyle verildi: Büyük bir ihtimalle Katarlı bir şirket.

'Peki ya Posta?' diye sordum. Ona verilen yanıt da şöyle: Onun için de Katarlı şirket deniliyor ama Hürriyet kadar net değil.

İddiaya göre, son dönemlerde grup içindeki birçok yönetici emeklilik parası aldı. Bu iddia da, grup içinde konuşulan satış hazırlığını güçlendiren bir gelişme olarak ifade ediliyor.

Dediğim gibi bunlar kulis bilgilerine dayalı iddialar. Bu satış gerçekleşir mi, sonra başka dengeler mi devreye girer, eğer gerçekleşir ise satılan şirket Katarlı mı olur, bunları zaman gösterecek. Benim için net olan şey, bu bilgileri verenlerin, şu ana kadar doğru olan duyumları yansıttığı.

Hürriyet yalanladı

Ancak, Hürriyet Gazetecilik ve Doğan Gazetecilik, Kamuyonu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada Hürriyet ve Posta gazetesinin satılacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

(Medyaradar)