3 büyüklerin mali tabloları

11 Nisan 2017 Salı  |  MENTOR

Sportif A.Ş.'lerin 9. aylık mali tabloları açıklandı.

Fenerbahçe için hem iyi hem kötü haberler var, önce iyi haberden başlayalım.

Fenerbahçe Türk spor ekonomisi içinde en güçlü gelir dinamikleri olan kulüp, niyesini açıklayayım;

Beşiktaş Sportif başarı olarak zirvede, stadını yeni yaptı, Şampiyonlar Ligi oynuyor 9 aylık geliri 400 milyon TL. bunun 125 milyon TL.'sı Şampiyonlar Ligi ödül parası. Fenerbahçe ise taraftarı ile kavgalı, neredeyse sportif başarıyı unutmuş geliri 350 milyon TL. üstelik kur artışları da dikkate alındığında taraftarla kavgalı olmaktan dolayı 100 mioTL. gelir kaybı olduğu görülüyor.

Galatasaray'ın geliri ise sadece 250 milyonTL.

Bir de bunlara Fenerbahçe'nin kulüp tarafında amatör şubelere rakiplerinin çok üzerinde bütçe ayırdığını düşünürseniz Fenerbahçe'nin konsolide geliri neredeyse Beşiktaş'la Galatasaray'ın toplamından fazla.

Daha önceki yıllarda Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi ödül parasına rağmen Galatasaray'ı gelirde geride bırakmıştı. Bu sene normal bir yıl olsa idi gelirde Beşiktaş'ın  Şampiyonlar Ligi'ne rağmen en az 100 milyon TL. önünde olacağı anlaşılıyor.

Sonuç;

1- Gelir yaratma konusunda bu alemin tartışmasız ağası Fenerbahçe'dir, kimse bu konuda biz daha iyiyiz triplerine girmesin.

2- Galatasaray ve Beşiktaş yıldız futbolcu transferi ile Fenerbahçe ile rekabet etmeye kalkarlarsa düzenli olarak 10 yılda bir batarlar yukarıdaki rakamlar açık matematik bilen herkesin bunu görüyor olması gerekir.

3- Böyle bir gelir dinamiği ile halen Galatasaray ve Beşiktaş'ı rekabetin dışına itememiş olmak oldukça kötü bir yönetim becerisine işaret ediyor.

Gelelim kötü habere;

Sportif A.Ş.'ler içinde taraftarından en çok bilgi saklayan Fenerbahçe neyin ne olduğunu anlamak mümkün değil ancak bazı sponsorluklar ve bazı gelirler (Adidas forma, stat isim hakkı, UEFA ödül parası ve naklen yayın gelirleri) döviz olmasına rağmen gelirlerde azalma var, geçen yıla göre 9 ayda 50mioTL civarı bir azalış var oysa kurlardaki artışa kaynaklı bile olsa artması gerekirdi, Sow satışı var denilebilir ama bu sene de Nani satıldı belki oradan 20-30 mio TL. gelir azalışını makul olarak düşünebiliriz ama her halükarda 9 ayda 60-70  milyon TL. civarı gelirde bir azalış var tahminen söylüyorum çünkü Fenerbahçe taraftarından bilgi saklıyor diğer kulüpler ise daha şeffaf.

Ancak bir gösterge olması açısından Fenerium'a ilişkin bilgiler var; geçen yıl 9 ayda 93.792.779.-TL. olan Fenerium cirosu bu yıl aynı dönemde 79.237.266.-TL. olmuş, % 15 bir azalma var. Toplam gelirlerde aynı oranda bir azalma olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Fenerbahçe'nin mali tablolarında bir başka sorun Sermaye Piyayası Kanunu'na aykırı olmasına rağmen A.Ş.'den, yani futbolun parasından sürekli kulübe para aktarılıyor olması. Geçtiğimiz 9 ayda 100 milyonTL son 3 ayda ise 50 milyon TL.'nin üzerinde para kulübe aktarılmış, son 6 yılda aktarılan para tutarı 600 milyon TL.'nin üzerinde, yani bu paralar futbol dışına aktarılmasa Fenerbahçe'nin borcu "0" olacaktı ve FFP kıskacında olmayacaktı.

Daha kötüsü bu paraların nereye, nasıl, ne kadar harcandığını kongre üyeleri dahil kimse bilmiyor.

Bu iki olumsuzluğun doğal sonucu UEFA FFP anlaşması karşısındaki durumumuzun riskli hale gelmesi çünkü anlaşma kapsamındaki bir takımın sürekli futbol dışına para aktarması FFP'nin ruhuna aykırı ve UEFA bunu sorgulayacaktır, gelirlerdeki azalış ise anlaşmaya göre bu sene

tutturmamız gereken 20 milyon euro zarar sınırını oldukça zora sokmuş durumda.

9 aylık zararımız 28 milyon euroya ulaşmış, yani 8 milyon euro aşımdayız.

Fenerbahçe için men gibi çok ağır bir karar olacağını sanmam ancak transfer yasağı veya benzeri bir yaptırım olabilir o yüzden mevcut oyunculara küfretmek yerine gözümüz gibi bakmalıyız onlara muhtacız.

Sonuç; maalesef Fenerbahçe züccaciyeci dükkanına fil girmiş gibi yönetiliyor ve potensiyelinin hakettiği sonuçların çok uzağında şimdi de olası bir UEFA yaptırımı riski var.

Not: Bu yazıda yer alan bilgiler yatırım amaçlı değildir, yorumlar kişisel görüşlerimi yansıtmaktadır.