Putin 'sıkıldı kızlar!'

12 Nisan 2017 Çarşamba  |  KÖŞE YAZILARI

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye konusunda bir kaç gün içinde neredeyse 180 derece dönüş yapmasının ardından Washington-Moskova hattında hissedilir bir gerginlik başladı.

Suriye'ye geçen hafta düzenlenen füze saldırısının ardından ABD ve müttefikleri "Esad gitmeli" kampanyası açarak dört bir koldan Rusya'ya diplamatik saldırı başlattı. Şu anda Moskova'da bulunan ABD Dişişleri Bakanı Rex Tillerson'ın yapacağı görüşmelerin belki de tek gündem maddesi Suriye meselesi. Beyaz Saray'dan dün yapılan açıklamada da, Suriye'de ABD'nin çıkarlarına uygun bir anlaşmaya varılmaması halinde Rusya'nın tecrit edilebileceği bildirildi, yani Ruslar açıkça tehdit edildi.

Amerikalılar pazarlığı yüksekten açmış görünüyor ama deyim yerindeyse Rusların Suriye'de "tuzu kuru". Barack Obama döneminde ABD ama isteksizlikten, ama kararsızlıktan Suriye'ye uzaktan bakarken "ateş böceği-karınca" hikayesinde olduğu gibi Ruslar "çalıştı." Gelinen noktada Ruslar aslında Suriye'deki hedeflerine büyük ölçüde vardı, Esad'ın devrilmesini engelledi ve Suriye'de "ana aktör" durumuna geldi. Suriye'yi tek başına elinde tutabilecek güce sahip olmayan Rusya, bu anın, yani ABD ile karşı karşıya geleceği gün kaçınılmazlığının farkındaydı. Rusların "tuzu kuru" çünkü hiçbir zaman "Esad kırmızı çizgimiz" türü kendisini bağlayan bir açıklama yapmadı. Moskova'nın gözüyle Esad feda edilebilir, asıl önemlisi Suriye'de Rusya düşmanı bir rejimin işbaşına gelmemesi.

Pazarlıkta eli güçlü olduğu içindir ki Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ABD'den gelen son diplomatik salvolar karşısında işi alaya ve mizaha vuruyor, dün yaptığı gibi, bir Sovyet romanına atıfta bulunarak ve Batı'yı kastederek, "Sıkıcı oldunuz kızlar" ya da NATO'yu kastederek, "Aptal Çin bebekleri gibi kafa sallıyorlar"diyor.

Diğer yandan, Suriye'de eli sağlam olabilir ama eğer Washington'dan gelen sinyaller doğruysa, yani Amerikalılar son dönemde "palazlanan" Rusya'nın altındaki halıyı çekmeye gerçekten kararlıysa Putin'i hiç de kolay günler beklemiyor.