Medyada referandum sonuçları

17 Nisan 2017 Pazartesi  |  GÜNLÜK

Hürriyet: Yeni sistem...Türkiye Cumhuriyeti'nin 30 Ekim 1923'te kurulan ilk hükümetinden bu yana uygulanan 'Cumhurbaşkanı-Başbakan ve Bakanlar Kurulu' şeklindeki parlamenter sistem, 94 yıl sonra 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' olarak adlandırılan başkanlık sistemiyle değiştirildi.

Milliyet: Karar verildi...Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi modelini öngören anayasa değişikliği teklifi yüzde 51.40 oyla kabul edildi. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi üç büyükşehirde 'hayır' oyları önde olmasına karşın, Orta Anadolu ve Karadeniz'den gelen oylarla halk oylaması vatandaştan onay aldı.


Sabah: Halk ihtilali. Millet 'evet' dedi Türkiye kazandı. Sürekli krizler üreten parlamenter sistem yerine cumhurbaşkanlığı sisteminin getirilmesini öngören referandum için Türkiye dün sandık başına gitti. Katılım oranının yüzde 86'ları geçtiği oylama sonrasında zaferi kucaklayan AK Parti ve MHP'nin önü çektiği 'evet' cephesi oldu.

Cumhuriyet: Sandığa gölge düştü. Türkiye, "kıl payı" sonuçla, Başkanlık anayasasını oylarken, "hayır kampanyası"nın liderliğini üstlenen CHP'de sonuçlar son ana kadar "heyecanla" beklendi. 3 büyük metropol kentte "hayır", 30 büyükşehirden 17'sinde "hayır" çıkmasına karşın, Türkiye genelinde kılpayı "evet" çıkması nedeniyle, sonuçlar "şaibeli" olarak nitelendirildi ve YSK'nin "mühürsüz" oyları da "kabul edeceğini" açıklaması sonuçların "hileyle evet çıkarıldığı" şeklinde yorumlandı.

HaberTürk: Erdoğan'ın zaferi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ""Gerek halkoylaması sürecinde, gerekse sandık başında 'Evet' diyen herkese, şahsıma gösterdikleri güven için şükranlarımı sunuyorum. Bu iradenin 'Evet' yönünde çıkmış olması bizim için ayrıca değerlidir. Bugün oyumu kullanırken de ifade ettiğim gibi, bu değişiklik herhangi bir değişiklik değildir. Bu farklıdır ve çok çok anlamlıdır. Türkiye tarihinde ilk defa tamamen TBMM ve milletin iradesiyle böylesine önemli bir değişime milletimiz karar vermiştir"dedi.

Posta: Yeni sisteme "evet" çıktı.

Sözcü: Vicdanınız rahat mı? 25 milyon oyun şaibeli olduğu iddia edildi.

Vatan: 12.zafer turu.

Star: Milletin zaferi.

YeniŞafak: Türkiye kazandı.

Akşam: Millet yönetime el koydu.

Takvim: Batı saldırdı, millet onların anlayacağı dilde yanıt verdi.

Birgün: 23.5 milyon cesur insan.

Aydınlık: Mühürsüz anayasa.