4 gazeteye uyarı

24 Nisan 2017 Pazartesi  |  GÜNLÜK

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, 8 Kasım 2016 tarihinde, Akşam gazetesi, sabah.com.tr, takvim.com.tr ve star.com.tr'de yayımlanmış olan "İşte FETÖ'nün ABD Hücresi" başlıklı haber nedeniyle başvuruda bulunan Engin Çoban'ın şikayetini değerlendirdi. Yapılan inceleme sonrasında, Akşam gazetesi ve haber siteleri yayın yönetmelerine "uyarı" kararı çıktı.

Basın Konseyi'nden yapılan gerekçeli karar açıklaması şöyle: 

"Şikayetçi Engin Çoban, hayatının hiçbir döneminde hiçbir cemaat ve terör örgütüne üye olmadığını, FETÖ ve benzer yapılanmalarla doğrudan ve dolaylı hiçbir ilişkisi bulunmadığını, hayatını kuaförlük yaparak kazandığını; mali konularda haberde geçen milyon dolarlık para aklama operasyonları yönetecek bilgi ve altyapıya sahip bulunmadığını, haberde adı geçen kişileri tanımadığını, haberde adı geçen eyaletlere gitmediğini beyan etmiştir.

-Haber yayımlandıktan sonra Engin Çoban, Vaşington Büyükelçiliği'ne gitmiş, büyükelçilik çalışanlarınca, bahsi geçen Engin Çoban ile Şikayetçi Engin Çoban'ın kimlik bilgilerinin uyuşmadığı ve kendisinin arananlar listesinde yer almadığı söylenmiştir. Yazılı belge olarak Şikayetçi'nin daha önce dava dilekçesine eklemiş olduğu ve Basın Konseyi Yüksek Kurulu'na sunduğu adli sicil kaydının da eklendiği bir beyanname düzenlenmiştir.

-Gizlilik kararı bulunan bir soruşturma dosyası kapsamında, haklarında iddialar sıralanan kişilerin fotoğrafları ve açık adları şikayete konu haberlerde kullanılmış, masumiyet karinesi hiçe sayılmıştır.

-Akşam gazetesi, Şikayetçi'nin tekzip ve düzeltme talebini karşılıksız bırakmış, aynı haberi doğruluğunu araştırmadan kullanan internet siteleri de haberin yayından kaldırılmasına olumlu yanıt vermemiştir. Engin Çoban'ın adı fotoğrafı şikayete konu haberlerin bulunduğu internet sayfalarında halen yer almaktadır. 

Güncellik ve görünür gerçeklik açısından, şikayete konu haberin haber değeri taşıdığı çok açık olmakla birlikte, habere konu Engin Çoban yerine (hiç araştırma yapılmadan) aynı adı taşıyan başka bir Engin Çoban'a ait resmin kullanılması ve Şikayetçi Engin Çoban'ın düzeltme isteğine rağmen kendisine düzeltme imkânı tanınmaması meslek ilkeleriyle bağdaşmaz.

Yukarıdaki sebeplerden,

8 Kasım 2016 tarihli 'İşte FETÖ'nün ABD Hücresi' başlıklı manşet-haber nedeniyle Akşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Kelkitlioğlu'na, star.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak'a, takvim.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Yüce'ye ve sabah.com.tr Genel Yayın Yönetmeni İsa Tatlıcan'a, Basın Meslek İlkeleri'nin "Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde olan haberin soruşturulmaksızın yayınlanması"nı kapsayan 6. maddesi ve 'cevap ve tekzip hakkı'nı düzenleyen 16. maddesi uyarınca 'uyarı' kararı verilmiştir. Akşam gazetesi muhabiri Hilal Yıldırım'a, Basın Meslek İlkeleri'nin 6. maddesi uyarınca 'uyarı' verilmesi kararlaştırılmıştır."