İvedikistan

04 Mayıs 2017 Perşembe  |  KÖŞE YAZILARI

Çitlediği çekirdeğin kabuklarını etrafına saçıyordu.

Ayıp olmuyor mu, dedim.

Sen benim kim olduğumu biliyor musun, dedi.

Kopya çekerken yakaladı öğrenciyi, evlâdım bu yaptığın yanlış, dedi öğretmen ve ekledi sana sıfır veriyorum, arkadaşlarına karşı suç ve haksızlık bu yaptığın.

Benim babamın kim olduğunu biliyor musun sen, dedi kopya ile yakalanan.

Kırmızıda geçtiniz, dedi lüks arabayı durduran trafik polisi. Size ceza yazmalıyım. Kaşlarını kaldırarak tepeden baktı röfleli saçları ile hamfendi. Sen benim kocamın vekil olduğunu biliyor musun, dedi.

Harika bir haber yakaladım dedi genç muhabir, yazı işleri müdürüne ve anlatmaya başladı yolsuzluğu heyecanla, yazı işleri sorumlusunun hemen yaz bunu demesini bekliyordu.

Yazı işleri müdürü sandalyesinde kaykıldı, sözünü ettiğin kişinin bizim patronun dünürü olduğunu bilmiyorsun sanırım, dedi ve ekledi şimdi bunu unut ve yeni bir habere koş, kentsel dönüşümün, İstanbul'umuzu Sulukule  denilen çağ dışı görüntüden nasıl kurtardığını yaz, iki tane de rezidans fotosu ile desteklersen misss gibi haber olur.

Annem çok hasta, günleri sayılı denebilir ve eğer alması gereken ilaçları almazsa vakitsiz  ecelsiz ölecek ve sigorta bu ilaçların karşılanmasını reddediyor, sizde hiç mi vicdan yok dedi çaresiz genç ilgiliye, ilgili gencin dramı ile hiç ilgilenmeden, ananı da al git ne cehenneme giderseniz deyiverdi gülerek.

Ama usta kaç ay oldu ücretlerimizi alamıyoruz, gidip patronla konuşmamız hatta gerekirse grev yapmamız lâzım dedi, taşeron işçi ustabaşına.

Ustabaşı, iş bulduğuna şükretmek varken ekmek yediğin kaba mı tüküreceksin sen, hem patronun kim olduğunu biliyor musun, dedi kızgınlıkla.

Anamızı şey ediyorlar dedi köylü, anamızı şey ediyorlar, ormanlarımızda, zeytin bahçelerimizde, maden arayacaklar diye ve yetmezmiş gibi nehirlerimizi de kurutuyorlar ve sen susuyorsun dedi, muhtara

Muhtar, kendini devletin yöredeki başparmağı sanmasından mütevellit bir dangalaklıkla, milletin anasını şey edenin kim olduğunu biliyor musun sen, diye yanıtladı ve sinemaya gitti,

Hasılat rekorları kıran Recep İvedik 5' di film.

Acılar içinde Metin Erksan'ın, Atıf Yılmaz'ın, Ertem Göreç'in, Halit Refik'in Yılmaz Güney'in, Şerif Gören'in ruhları sızlıyordu

Ve seyirciler gülüyordu

Yetmez ama Evet diye diye