Fırat Aydınus'un 'satırı'

05 Mayıs 2017 Cuma  |  MENTOR

Fenerbahçeli'yim ve açıkcası Fırat Aydınus'tan hiç hazzetmedim, hep en kritik anlarda Fenerbahçe aleyhine düdük çaldı.

3 Temmuz sürecinde Fenerbahçeli taraftarların üzerine yürüyecek kadar iyi bir Beşiktaşlı.

Beşiktaşlı dostlar onun Çarşı'dan çıkmadığını bile bile başlamış Fırat Aydınus bizi yakacak propagandasına ama gerçek öyle değil, hodri meydan ben tam tersini söylüyorum.

Yalnız Fırat Aydınus oldukça kurnaz bir hakem, Fenerbahçe  ne zaman yarıştan kopsa adeta melek oluyor ve takdir haklarını Fenerbahçe lehine kullanıyor, kişisel fikrim bu onu izleyince hep böyle bir düşüncem oluşuyor.

Bu sene ne zaman Fenerbahçe maçı yönetse hep tercih haklarını Fenerbahçe'den yana kullandı açıkcası Fenerbahçe'ye ne zaman satırı vuracağını hep merak ediyordum tahminim kupa idi sanki futbol tanrıları kararlarını Beşiktaş Şampiyon Başakşehir kupayı diye vermişlerdi Öyle ya futbolumuzun nezaket sembolü hocası Abdullah Avcı'nın Galatasaray ve Beşiktaş hocalarına nezakette kusur etmezken Fenerbahçe hocasına yardımcısı ile birlikte saldırması insanı kötü düşündürüyor.

Sanırım artık satırı vurma zamanı geldi.

Beşiktaş-Fenerbahçe maçının favorisi açık ara Fenerbahçe'dir, bu ülkede sağır sultan da biliyor ki Beşiktaş'ın kevgir gibi bir defansı var ve oyunu kazanması oyunu rakip yarı sahaya yıkıp orada oynamasına bağlı oyunun eğer yüzde 20'si bile Beşiktaş yarı sahasında oynanırsa Beşiktaş maç kazanamaz. Bunu yapınca da arkada Lens ve Sow'un cirit atacağı alanlar kalıyor, üstelik bireysel hata yapmaya da bayılıyor Beşiktaş defansı, şöyle ayaklarından açtıkları bir kaç topu Lens'in alıp yürümesi de sürpriz olmaz. Başakşehir, Trabzon maçları hep buna örnektir, üstelik son zamanlarda kalecisi de inanılmaz derecede formsuz.

Fenerbahçe ise takım savunmasında çok güçlü, bazı kerameti kendinden menkul objektif yazarlar(Aslında bu spor medyasındaki anlamı Fenerbahçe düşmanı demek kim ki spor dünyasında objektif olarak anılıyor bilin ki ağır Fenerbahçe düşmanıdır.) Mehmet Topal yok, Fenerbahçe savunması düştü yorumları yapıyor olsa da Topal'ın yokluğu Fenerbahçe için büyük şans bence. Topal'ı çok seviyorum iyi insan ama kötü futbolcu, hücuma katkısı sıfır, nadiren katkı yapmak istediği zamanlarda da ya top kaybı yapıyor ya da dağlara taşlara vuruyor ayrıca hücuma çıkarken attığı tembel toplar da baskın atak yememize neden oluyor, tek mahareti her şekilde gelen rakibi karşılıyor olması onun da çoğunda duran topa neden oluyor. Yani Mehmet Topal'ın olmaması Fenerbahçe için eksik değil şansını artırıyor. Fenerbahçe'nin güçlü savunması Beşiktaş'ın ise hücum gücü yüksek, Fenerbahçe defalarca MANU gibi hücuma dayalı oyun oynayan takımlarla mücadele etti hiçbiri duvarı geçmeyi başaramadı ama her maçta en az net bir gol pozisyonu bulup onu da içeri atıyor, hele Beşiktaş gibi defansı olan bir takımın daha fazla pozisyon vereceği kesin. Sonuç maçın kesin favorisi Fenerbahçe'dir, değil diyen Beşiktaşlılar hocalarına "Hocam Kadıköy'de niye hiç orta sahayı geçmedik, bunun bir nedeni var mı" diye sorsunlar.

Maç oynamadan Fenerbahçe'nin kazanacağı kesin olan bir maçtır, Fenerbahçe'yi pek sevmediği Fenerbahçe'yi çok sevmeyen medya tarafından bile kabul edilen MHK ve TFF'de bunu görmüş olmalı ki maça Fırat Aydınus'u atamış sanırım satırın gömüldüğü topraktan çıkma vakti geldi.

Sonuç; bu maçın hakemine güvenmiyorum ve Fenerbahçe'nin maçı ciddi hakem hataları ile kaybedeceğini düşünüyorum. Açıkçası ligin ne kadar sağlıklı olup olmadığı hakkında karar vereceğimiz maç çünkü Beşiktaş maçı kaybederse Şampiyonluk hayal olur bakalım izin verecekler mi yoksa bu yıl sıkça hissettiğimiz futbol tanrıları sahaya kara meleklerini indirecek mi?

Platini'nin dediği gibi "göreceğiz" ama unutmayın, o hala arkasına bakıyor görmek için Fenerbahçe burada.