Hürriyet Spor'un 'âdeta' ile sınavı!

14 Mayıs 2017 Pazar  |  KÖTÜ

Televizyon kanalları ve gazetelerin dilin doğru kullanılmasında topluma karşı bir sorumluluğu var, bu konuda öncü ve öğretici olmaları gerekiyor.

Ancak, medyada gerçek gazetecilerin sektör dışında kalması ve özellikle genç gazetecilere yol gösterecek deneyimli kişilerin sayısının hızla azalmasının sonucu uzun süredir bir "kalite sorunu" yaşanıyor. Kelime ve deyimlerin gerçek anlamından farklı şekillerde yanlış kullanılması sorunların arasında yer alıyor.

Önce Hürriyet'in spor sayfasında yayınlanan bir habere göz atalım:

"Fenerbahçe, Ülker Stadı'nda Antalyaspor'a 1-0 kaybederken yayıncı kuruluşta maç sonu yayınlanan Maraton programında bomba bir iddia ortaya atıldı.

Programın moderatörü Şansal Büyüka, maçın kritiğinin yapıldığı sırada daha önceden takımın ruhu olan oyunculardan Tuncay Şanlı örnek verildiği anda, "Tuncay Şanlı demişken, Aykut Kocaman'ın yardımcısı olduğuna dair çok ciddi duyumlar aldım" dedi ve adeta Fenerbahçeliler için çok önemli bir iddiada bulundu.

Sezon sonu Hollandalı teknik adam Dick Advocaat'la yolları ayıracak olan Fenerbahçe'de takımın başına Aykut Kocaman'ın geçmesine adeta kesin gözüyle bakılıyor."

Bu kısa haberde iki kez yer verilen "adeta", medyada da, toplumda da en çok yanlış kullanılan kelimelerin başında geliyor. (Aslında doğru yazılım şapkalı, yani âdeta)

Hürriyet demiş ki:

"... adeta Fenerbahçeliler için çok önemli bir iddiada bulundu."

Bu cümlede "adeta"nın hiçbir yeri ve anlamı yok, zaten Türkçede "adeta iddiada bulunmak" diye bir ifade yok.

İkinci "adeta", "...takımın başına Aykut Kocaman'ın geçmesine adeta kesin gözüyle bakılıyor" cümlesinde kullanılmış.

Tam olarak yanlış diyemesek de bu cümledeki daha doğru kullanımın "neredeyse kesin gözüyle bakılıyor" ya da "hemen hemen kesin gözüyle bakılıyor" olması gerekirdi.