Bilge Egemen Medya Günlüğü'nde

17 Mayıs 2017 Çarşamba  |  MG ÖZEL

Bağımsız medya eleştiri ve fikir sitesi Medya Günlüğü'nün yazar ailesine, ünlü gazeteci Bilge Egemen de katıldı.

Pek çok medya kuruluşunda çalışan, ilgi çeken programlar ve belgeseller hazırlayan deneyimli gazeteci Egemen'in imzasını taşıyan yapımlar arasında Kanal D'de yayınlanan popüler "Devriye" de bulunuyor.

Bundan böyle her hafta Medya Günlüğü okurları için yazacak ödüllü gazetecinin mesleğe başlayışının öyküsünü kendisine özgü üslubuyla anlattığı "Tesadüfen gazeteci" başlıklı ilk yazısı 19 Mayıs Cuma günü yayında olacak.

Yaşam öyküsü

Egemen'in kendi kaleme aldığı biyografisi şöyle:

"Ürdün'de doğdum. Çocukluk ve gençlik yıllarımda başta Türkiye olmak üzere, Suudi Arabistan, Ürdün, İngiltere ve ABD'de yaşadım. 1990'da Ege Üniversitesi Radyo-TV Sinema bölümünde öğrenciyken Yeni Asır'da gazeteciliğe başladım. Mezun olduktan sonra İstanbul'da Sabah, atv, Kanal D, Star TV, Milliyet, TV8, Hürriyet Avrupa, CNN Türk, NTV, TRT Müzik, TRT Belgesel, TRT Arapça, TRT Türk, Artı 1, Cumhuriyet,  Al Jazeera, İz TV gibi medya kurumlarında ya çalıştım ya da dışarıdan program hazırladım, yazı yazdım.

Meslek hayatım boyunca 60'tan fazla ülkede haber, program ya da belgesel hazırladım. 1994-1999 yılları arasında Kanal D'de Ebru Keser'le birlikte yaptığımız, rating rekorları kıran "Devriye" Türk televizyon tarihinin o dönemine damgasını vuran programlar arasında yer aldı. TV8'de bir yurtdışı gezi programı olan ve 4 yıl süren "Uzaktakiler", CNN Türk'teki gezi - biyografi "Hayatım ve Şehrim", TRT Müzik'teki "Bavulumdaki Notalar" severek yaptığım programlardan birkaçı oldu.

TRT Arapça'ya "Babamın İzinde Filistin" Al Jazeera'ye  "Askıdaki Hayat", "The Child Minders" ve  "Zor Seçim" gibi belgeseller hazırladım. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Hürriyet Altın Kelebek, Magazin Gazetecileri Derneği'nden ödüller aldım. "Sesler ve Danslar","Kızlar ve Babaları" gibi sosyal sorumluluk projesi kitaplarda hikayeler anlattım. Bağımsız belgeseller ve tanıtım filmleri çekmeye, Hürriyet Ege'de yazmaya devam ediyorum. Bu arada bana göre en önemlisi 2006'da oğlum Cem sayesinde anne oldum.

Peki Medya Günlüğü'nde ne mi yapacağım? İşte bu 1990'da başlayıp günümüze kadar süren medyadaki inişli, çıkışlı, güllü dikenli kendi yolculuğumu anlatacağım. Fonda bazen savaşlar, bazen darbeler, bazen de düğün ve cenazeler olacak. Bütün anılar, geçmişte kalan 27 yılın ruhunu yansıtacak. Bir pembe dizi izler gibi umarım izlersiniz, bu kağıda dökeceğim anılarımından akan kelimeleri."