Fenerbahçeli basketçileri yedirmeyiz!

21 Mayıs 2017 Pazar  |  MENTOR

Cumartesi günü yayıncı kuruluşta konsey adlı bir program vardı. İsmail Şenol tarafından yönetilen programa Erman Kunter, Ergin Ataman, Oktay Mahmuti ve Ufuk Sarıca katılmıştı, ilginç neredeyse tamamı Fenerbahçe'ye bir şekilde rakip olmuş isimler, bazılarının kalbi ise parkede Fenerbahçe tarafından fazlasıyla kırılmıştı.

Konuk seçimi ilginç geldi... Fenerbahçe'nin Avrupa basketbolunu domine ettiği ve 3 yıldır 2 milyar insan tarafından hayranlıkla izlendiği dönemde bu başarının içinde yer almış bir kişi bile Türk basketbolunu nasıl kurtarırız konulu bu programa davet edilmemişti.

Neyse bir iki dakika dinleyeyim dedim konu döndü dolaştı her zaman olduğu gibi "Biz Fenerbahçe ile baş edemiyoruz, devlet bu ile el atsın, basketbol millileştirilsin noktasına geldi" ben de büyük bir kahkaha attıktan sonra izlemeyi bıraktım.

Kimi çift pasaportlu kimi İtalyan Lisesi mezunu dostlarımız birdenbire "ulusalcı" olmuşlar ve Fenerbahçe'nin önünü kesmek için "yabancı oyuncu" yasaklansın noktasına gelmişlerdi.

Sürekli istikrardan bahsederken Obradoviç ile Türk oyuncuların sağladığı gelişmeyi görmezden geldiler, bir kaç yıl daha bu sistemin devamı halinde o oyuncuların nerede olacağını söylemeyi unuttular, hem istikrar dediler hem de 3 yıl içinde Obradoviç'in saksıda çiçek yetiştirir gibi niye oyuncu yetiştirmediğini falan gizli kapaklı söylediler.

Sanki Bobby Dixon'u Amerikan altyapısı yetiştirmişti, sanayimizi yıllarca gümrük duvarları arkasına kapattık da ne oldu, bir tane global markamız yok, olacaksa da duvarları kaldırdığımız bugünlerde olacak.

Eğer basketbolumuz gelişecekse rekabetle gelişecek korumacı tavırlar çok eskilerde kaldı ikide bir devleti Fenerbahçe'ye karşı rekabete çağırmakla olmuyor bu işler rekabet adil olursa olacak.

Sonuç; biz 3 Temmuzu yaşadık, bu takımı kolay yedirmeyiz bizi UEFA'ya jurnallerken kimse Türk futbolu nasıl gelişecek demiyordu biz basketbolumuzu geliştirdik ağlayıp devleti yardıma çağırıp yabancı sınırlaması falan talep edeceğinize kendinizi geliştirin de rekabetin tadı çıksın, lafa gelince hepiniz büyük kulüplersiniz, Fenerbahçe'den çok kazanıyorsunuz hani nerede sonuçlar, basketbola bir 30 milyon EUR bütçe ayırın da görelim büyüklüğünüzü, olmuyorsa hiç konuşmayalım bence.

Ben Fenerbahçeliyim ve iyi bir Hürriyet okuru iken 3 Temmuz'da okumayı bıraktım çünkü 3 Temmuz'un bayraktarlığını yaptılar, o kadar art niyetliler ki Final Four organizasyonunun yorumunu Ergin Ataman'a yaptırdılar, 3 yıldır Fenerbahçe'yi her açıdan kötüleyen ve Obradoviç'e büyük saygısızlık yapan birine. Çok bilmiyorum ama bunun yayıncılık ilkesi ile bağdaşır yanı yok sanırım. Finalde olan Fenerbahçe, yazıyı okuyacaklar büyük çoğunluk Fenerbahçeliler ve yorumlayan Obradoviç'e, Fenerbahçe'nin koçuna tükürenlerin koçu, ona  para diyerek saygısızlık yapan Ergin Ataman, açıkça ve artniyetli bir şekilde Fenerbahçe'ye saygısızlık.

Neyse Hürriyet umurumda değil ama iki yıldır Hürriyet'in yürüttüğü anti-Fenerbahçe kampanyalarına rağmen Ertuğrul Özkök'ün Başkan'ın yanında Fenerbahçe Basketbol takımından rol çalması zoruma gidiyor, başka Fenerbahçelilerin de gittiğini düşünüyorum o yüzden yazayım dedim.

Bir de 3 Temmuz'la birlikte ortak akıl oluşturan Fenerbahçe taraftarı var, bir günde yüzlerce meydana dev ekran kurdurdular artık o kupa alınmasa bile Fenerbahçe'nin geleceği umut dolu çünkü hiç bir takımın böyle bir gücü yok.

3 yıldır 200'den fazla ülkede 2 milyar insan Fenerbahçe'yi seyrediyor, twitter ilk defa bir Türk takımı için etiket açtı, tüm dünya Çubuklu ile inliyor.

Telefonlu çocuklar Fenerbahçeli oluyor, yeni kuşaklar hatta Avrupalı çocuklar bile Fenerbahçeli oluyor böyle bir şeye paha biçilmez, kimse bu takımın tek kılına zarar vermeyi, bütçe kesintisini falan aklından geçirmesin çünkü Türkiye'de olmazsa dünyada dev bir markayı sponsor bulur bu takım.

Bir de futbol varken basketbolu kim izler futbolda şampiyonluk Eurolig'den, şampiyonluğundan değerlidir diye kendini avutanlar var, bu doğru değil çünkü bizde o dediğinizden 28 tane var çok iyi biliyoruz 50 tane olsa o 2 milyar insanın umurunda olmuyor, Fenerbahçeli çocukların elinden tutunca anlarsınız öyle olduğunu.

Fenerbahçe'nin bu akşam kupayı kaldıracağına inanıyorum ama olmazsa da onları çok seviyorum.